Bunama ile hava kirliliği arasında yakın bir ilişki var

Hava kirliliği bir daha gündeme oturdu.  Bu sefer de bunama derdinin çerçevesi içinde.  Eğer 50 yaşın üstündeyseniz ve havanın hayli kirli olduğu bir yerde yaşıyorsanız, bunama olayının içine girmenizin olasılığı, diğer dostlarınıza göre, %40 fazla.  Yeni bir araştırmadan çıkan sonuç böyle.  Yani hava kirliliği bunama olaylarının tetiklenmesinde ve hızlanmasında rol oynayan yan etkilerden biri oluyor.

Çalışmayı İngiltere’nin ünlü eğitim kurumu King’s College London yürütmüş.  Araştırmacılar “Sonuçlara dayanarak hava kirliliği bunama yaratıyor, diyemiyoruz.  Ama ikisinin arasında bir ilişki olduğu açıkça görülüyor.  Nedeni, nasıl olduğunu açıklamak şimdilik mümkün değilse de.” diyorlar.

Havadaki yüzer gezer parçacıkların nefes almada ve kalpte tahribat yaptığı biliniyordu.  Şimdi ileri sürülen boyut yepyeni bir sağlık olgusunu gündeme getiriyor.  İngiltere’de şimdilerde 850.000 bunama olayı gözlenmekteymiş.  Bunların içinde 60.000 adedinde hava kirliliğinin etkisi olduğunu ileri sürülüyor.

Başka üniversitelerdeki uzmanlar da bu görüşü destekliyorlar.  Onlara göre, hava kirliliğinin beyinde olumsuz etkiler yarattığı başka çalışmalarda da ortaya çıkmakta.  Bunamanın yanında Alzheimer sorununa da yol açıyor.

Bu saptamayla çakışan ve hava kirliliğine dikkat çeken başka görüşler de söz konusu.  Geçtiğimiz günlerde UNICEF – İngiltere bir uyarı yaptı.  Bunda okula gidip gelen küçük çocukların hava kirliliği nedeniyle ileri yaşlarda yaşamlarını etkileyecek çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldıkları vurgulandı.  Bu görüşü çocuk sağlığıyla uğraşan Royal College (RCPCH) de destekledi.

Öte yandan Çin’de yayımlanan başka bir araştırma hava kirliliğinin zekâ gelişmesini ciddi oranda yavaşlattığını ileri sürdü.

Başka bir deyişle, mevcut kentsel yaşam tarzları ve ulaşım sistemleri yarattıkları kirlilikle insanı çocukluğunda yakalayıp yaşlılığına kadar adım adım sürükleyerek bunamanın kucağına atıyorlar.

Atila Alpöge, Ekogazete, 23.09.2018 / Yararlanılan kaynak: Fiona Harvey, The Guardian, 18.09.2018

Reklamlar
Bu yazı Kentler, Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.