Çocuklar anne ve babalarına çevre dersi veriyorlar

“Bizim kız okuldan geldiğinde, o gün derste çevreci bir çalışma yapıldığını hemen anlıyorum; çünkü bana öğüt vermeye başlıyor.”  Bu, bir annenin okul müdürüne aktardığı gözlem.  Gerçekten de ilkokula, hatta yuvaya gitmekte olanlar büyüklerden daha duyarlı oluyorlar, ekolojik gerçeklere.  Bazıları imalatçı firmalara mektup bile yazıp yolluyorlar; onları uyarmak için ya da yanlış iş yaptıklarını belirtmek için.

Günlük yaşamımızda içli dışlı olduğumuz, ama hiç de dikkatimizi çekmeyen bazı “parıltılı parçacıklar” var.  Bunlar çok küçük; ufacık.  Kimi 5 mm kadar oluyor, kimi ise milimetrenin onda biri boyutunda.  Işıltı verip hoşa gitmek, renklendirmek, ışığı yansıtmak için kullanılıyorlar.  Çok değişik şeylerde…  Örneğin kozmetiklerde; yüze, tırnaklara sürmek için…  Ya da duş yaparken kullanılan sıvı sabunlarda…  Dekorasyon malzemesi olarak…  Eğlencelere, partilere giyilen elbiselerde…

Öte yandan küçük çocukların sınıfta yaptığı resimleri rengarenk kılmada da işe yarıyor bunlar.  Ama kondukları yerde durmuyorlar, ne yazık ki.  Deriye, giysilere, eşyalara bulaşıyorlar; yapışıp kalıyorlar.  Temizlenmeleri bir mesele oluyor, ya da insan bunların farkına bile varmıyor.

Günümüzde, dünyada 20.000 türlüsü üretiliyormuş.  Son yirmi yıl içinde toplam olarak 4,5 tonluk malzeme satışı yapılmış.

Ama işin püf noktası şurası ki, bu pırıltılı maddeler uzun yıllardan beri hep plastikten yapılıyor.  Yani sonuçta “ufacık tefecik” diyerek bunlarla içli dışlı oluyoruz.  Ama denizlerde parçalanıp un ufak olan plastikler gibi bunlar da balıklarla bizlere geri dönüyor.  Sinir sistemi rahatsızlıkları, hatta kanser gibi hastalıkları tetikleyerek.  Bu yüzden de İngiltere önümüzdeki yıl bunların kozmetiklerde kullanılmasını yasaklayacak.

Bu bilincin gelişmesi okullarda yeni uygulamalara neden olmuş.  Birçok yuva artık resim yapılırken parıltılı maddelere izin vermiyor.  Okul yemekhanelerinde plastik kullanımı durduruluyor.  Öğrenciler grup halinde yakındaki bahçelere ya da deniz kıyısındaki kumsallara gidip plastik topluyorlar.  Daha da sonra evlerde anne babalarına çevre dersi veriyorlar.

Atila Alpöge, Ekogazete, 20.12.2017 / Yararlanılan kaynaklar: Emma Sheppard, The Guardian, 20.12.2017 – Josh Gabbatiss, 16.11.2017, The Independant

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Denizler - Irmaklar içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.