Maçı Monsanto kazandı, ama son golü Fransa attı

Avrupa Birliği’nde menfaat oyunları sürekli devrede.  Son 6-7 aydan beri seviyesiz bir itiş kakış devam edip duruyor.  Konu “glifosat”.  40 yıl önce Monsanto firmasının artık kötü ün kazanmış tarım ilacı Round-Up’ın ana girdi maddesi.  Türkiye dahil, her yerde çok yaygın kullanılıyor.  Ama sayısız uzman bunun kanseri tetikleme olasılığının hayli yüksek olduğunu ileri sürüp, yasaklansın istiyor.

Monsanto bu kimyasaldan yıllardan beri büyük kazanç sağladığı için akıl almaz oyunlarla direniyor.  ABD’de ‘kanser yaptı’ iddiasıyla firma aleyhine açılmış 280 dava var.  Ama Monsanto el altından paralar dağıtıyor, sözde araştırmalar (!) yaptırıyor, bunun tertemiz olduğunu ispatlıyor (!).  Bin bir yolla hükumetlere yanaşıyor; tarımcıları yasaklama olursa iflas edersiniz gibisinden kışkırtıyor; bazı kritik kurumlarda adam ayarlıyor.  Perde arkasında dönen bu oyunlar basit dedikodular, köksüz suçlamalar değil.  ABD’de sürüp giden davalara kanıt olarak resmen girmiş belgelere dayalı olgular.  [İki ay önceye ait bir Ekogazete yazısında bunun ayrıntılarını okuyabilirsiniz.]

Öte yandan böcek öldürücü bir zehir olan, bu yüzden de tarım verimini arttırdığı söylenen glifosatın masamıza gelen bazı yiyeceklere bulaştığı, toprağın üstünü ve altını, yeraltı sularını kirlettiği ileri sürülüyor.

Konu yıllardan beri Avrupa Birliği’nin gündeminde.  Avrupa’da kullanımının durdurulması isteniyor.  Aslında kullanım izni önümüzdeki üç hafta içinde bitiyordu.  Bu nedenle yeniden bir lisans verilmesi ya da yasaklanması söz konusuydu.  Avrupa Komisyonu 15 yıllık lisans vermeye kalktı.  Avrupa Parlamentosu buna şiddetle karşı çıktı.  Pazarlıklar yapıldı.  Komisyon 5 yıla indi.  Bazı ülkeler 3 yılda ısrar etti.  Sonunda iki gün önce yapılan oylamada 5 yıl kararı çıktı.

Oysa iki yıl önce Dünya Sağlık Örgütü’nün kanser araştırmaları kurumu glifosatın muhtemelen kanser yaptığını belirtmişti.  Avrupa mahkemelerinde Roun-Up yüzünden kanser olduğunu ileri sürenlerin davaları yıllardan beri devam ediyordu.  Geçenlerde ise Avrupa Birliği’ne sunulan 1.300.000 imzalı bir dilekçe bu kimyasalın artık yasaklanmasını istiyordu.

Avrupa Komisyonu’nda bu işin pazarlığı yapılırken dışarıda söz konusu meselenin bu kimyasalla demokrasi arasındaki bir kavga olduğuna vurgulayan gösteriler yapılıyordu.

Oylamada Fransa, Belçika, İtalya, Avusturya, Yunanistan, Kıbrıs, Slovenya ve Hırvatistan sadece 3 yıllık lisans vermek istemiş.  Ötekilerin desteklemesiyle konu 5 yıla bağlanmış.

Ancak toplantıdan sonra Fransa çok önemli bir açıklama yaptı.  Cumhurbaşkanı Macron üç yıl sonra glifosatı Fransa’da toptan yasaklayacaklarını belirtti.

Atila Alpöge, Ekogazete, 28.11.2017 / Yararlanılan kaynaklar: Stéphane Foucart ve Stéphane Horel, Le Monde, 29.11.2017 – Arthur Neslen, The Guardian, 27.11.2017

 

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme, Tarım içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.