“Kum Krizi” yazısına kısa bir ek

İki gün önce Ekogazete’de, hızla gelişen bir “kum krizi”nden söz etmiştik.  Dünyada kum giderek tükeniyordu.  Bunu tetikleyen temel olgu da yaşanmakta olan inşaat furyasıydı.  Önümüzdeki yıllarda dünyada nüfus patlaması yaşanacağını, bununla birlikte aşırı kentleşmenin devam edeceğini, sonuçta kum talebinin büyük boyutlara varacağını vurgulamıştık.  Birleşmiş Milletlerin yeni yayınlanan bir raporu tehlikenin korkutucu boyutunu açıkça ortaya koyuyor.

Raporu hazırlayan birim Birleşmiş Milletlerin Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı (UN DESA).  Burası dünyadaki nüfus gelişmelerini de sürekli olarak izliyor ve yürüttüğü analizleri sık sık yayımlıyor.

Yeni yayınlanan 2017 DESA raporunda sunulan bilgiler Afrika’nın kum krizinde çok büyük bir rol oynayacağına işaret ediyor.  Raporun öngördüğü nüfus ve kentleşme hareketlerini özetleyelim.

Bugün dünya nüfusunun %17’si Afrika’da yaşıyor.  Öngörülere göre bu pay 2050’de %25’e çıkacak.  2100’de ise %40’ı bulacak.  Bu olgu şöyle de ifade edilebilir:

Gelişme bununla da bitmiyor.  Baş döndürücü bir kentleşme dikkat çekiyor.  1950’de bütün kıtada 1 milyonun üstünde hiçbir kent yokmuş.  1960’da 3 kentin bu sınırı aştığı görülmüş.  Şimdi 40 kent var.  Bu sayının 2060’da 94’e çıkacağı düşünülüyor.

Başka bir deyişle, Afrika’da 1950’de nüfusun %14’ü kentlerde yaşıyormuş.  Şimdilerde bu oran %41’i bulmuş.  2050’de %50’ye varacağı tahmin ediliyor.

Araştırmacılar bu gidişin 2030 dolaylarında, Afrika’nın Atlas Okyanus’u kıyılarında Fildişi Sahili’nden başlayarak Gana, Togo, Benin, Nijerya yoluyla Kamerun’a kadar uzanan, 2.000 kilometre uzunluğunu kazanacak (ve neredeyse birbirine bitişik olacak) bir kentler dizisi yaratacağını düşünüyorlar.

Böylesi bir nüfus patlaması ile kentleşme ister istemez sınır tanımaz bir inşaat furyasını beraberinde getirecektir.  Bu oluşum ciddi bir kum krizinin eşiğinde olduğumuzu vurguluyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 8.8.2017 / Yararlanılan kaynaklar: Rémi Barroux, Le Monde, 8.8.2017 – Laurence Caramel, Le Monde, 8.8.2017

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Kentler, Nüfus içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s