Yaka paça mahkemeye düşecekler ve ceza yiyecekler

Bana ne dediler, umursamadılar, inkâr ettiler.  Yapmaları gerekeni yapmadılar.  İnsanlığın geleceğini tehlikeye attılar.  Bu tavrın hesabını er geç verecekler.  Ekolojiye karşı işlenen suçlar günün birinde uluslararası bir mahkemenin konusu olacak.  Jenosit gibi.  “Ekosit” diye adlandırılan bir kavram gün geçtikçe devreye giriyor.  Yakında Birleşmiş Milletlerin gündemine gelecek.  Ve bunun özel mahkemesi gün ışığına çıkacak.  Öyle görünüyor.

Geçen gün (23.6.2017) Fransa Anayasa Mahkemesi’nin salonunda büyük bir toplantı oldu.  Dünyanın dört bir köşesinde hukuk ve yargı konusunda önde gelen 50 uzman bir araya geldi.  Bakın hangi ülkelerdendi bu uzmanlar: Brezilya, Arjantin, Kanada, ABD, Hindistan, Pakistan, Çin, Kamerun, Rusya, Avrupa Birliği… ve Türkiye.  (Acaba ülkemizden kim katıldı?)  Birleşmiş Milletlerin son başkanı Ban Ki-moon da aralarındaydı.  Bir de eski Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger.

Aslında bir çalışma grubuydu bu.  Uzun görüşmelerden sonra oluşan bir metin Fransız Başkanı Macron’a sunuldu.  Sahiplensin ve uluslararası düzeye (Birleşmiş Milletlere) aktarsın diye.  Zaten bu çalışmanın yürütücü başkanlığını Fransız Anayasa Mahkemesi’nin başkanı yüklenmişti.  Aslında bu metin altı aylık bir çalışmanın, danışıp görüşmenin sonunda ortaya çıkmıştı.  Adı “Dünya Çevre Antlaşması” oldu.

“Gene mi yeni bir toplantı?  Gene mi birtakım gevezelikler?  Gene mi kâğıt üstünde kalacak ilkeler listesi?” diye tepki göstereceksiniz.  Haklısınız.  Bu çalışma grubunda yer alan ünlü uzmanlar da böyle diyor.  “Yeter!” diye düşünüyorlar.  “Artık eyleme geçmek gerek.”  Bu nedenle de ekoloji suçu kavramını geliştirmeyi hedefliyorlar.

2015 Aralığında Paris’teki büyük toplantıda oluşturulan metni, ikisi hariç, her ülke hükümetler düzeyinde kabullenmiş ve imzalamıştı.  Ama eyleme geçme ve uygulama konusunda sayısız gecikmeler, tutarsızlıklar, ihmaller, baştan savmalar izleniyordu.  Trump’ın ABD’si imzasını geri çektiğini bile duyurmuştu geçenlerde.

Bu kez üretilen metin sivil toplumun sahipliğini taşıyor.  Halkların beklentisini ve isteğini temsil ediyor.  Biliniyor ki, konu Birleşmiş Milletlere geldiğinde çeşitli oyunlar oynanacak.  Ama bu son metin ve sivil toplum girişimleri sayesinde baskı şiddetlenerek artacak.  Uluslararası Adalet Divanı’nın çerçevesinde ortaya çıkacak özel bir yargı sistemi devreye girecek.

Ortaya çıkmakta olan baskılara birkaç örnek verelim.

  • Altı yıl kadar önce Londra’da benzeri bir mahkeme denemesi yapılmış ve ekoloji suçları yargılanmıştı. (Ekogazete-2.10.2011)
  • Amerika’da 21 çocuk ve genç ABD Başkanlığını (Obama zamanında) resmen mahkemeye verdiler; “Bizim geleceğimizi koruma altına almıyor ve bizi tehlikeye düşürüyor.” diye. (Ekogazete-1.6.2016)  Mahkeme ortada anayasal bir hak var diye talebi kabul etti ve dava açtı.  Yeni Trump idaresi bu karara itiraz etti.  Yargıç itirazı kabul etmedi ve davayı işleme koydu.  Trump kesimi ise şimdi, birkaç gün önce, bu girişimi durdurmak için bir üst mahkemeye başvurdu.  (ThinkProgress, 9.6.2017)
  • Tarım kesiminde adı çok duyulan ve dünya çevreci hareketinin en önemli hedeflerinden biri olan Monsanto kansere neden oluyor iddiasıyla Hollanda’da yargılandı. Bu da göstermelik bir davaydı, ama önemli bir iz bıraktı.  (Ekogazete- 14.10.2016)
  • Yeni Zelanda’da 26 yaşındaki bir hukuk öğrencisi, Sarah Thomson, geçen gün iklim değişiminden sorumlu başbakan yardımcısını ülkenin 2015 Paris antlaşmasını imzaladığı halde, alınması gereken önlemleri almıyor diye mahkemeye verdi. Gözlemciler bunun ciddi bir girişim olduğunu, çünkü iklim değişimi konusunun politik gündemde ön planda yer almaya başladığını belirtiyorlar.  (Le Monde, 25.6.2017)

Atila Alpöge, Ekogazete, 24.6.2017 / Yararlanılan kaynaklar: Simon Roger, Le Monde, 25.6.2017 – Caroline Taïx, Le Monde, 25.6.2017 – Natasha Geiling, ThinkProgress, 9.6.2017

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.