Yıllardır sürüp giden sağlık kavgasında artık başarı yakın

Gırtlak gırtlağa bir kavga.  10-15 yıldır sürüyor.  Bir yanda çıkar grupları, para babaları…  Öte yanda bilim insanları, doktorlar, sağlık kurumları, dernekler.  Bu sonuncular “bazı kimyasallar insan sağlığı için aşırı zararlı ve tehlikeli!” diye haykırıyor, yasaklanmalarını istiyor.  Öteki gruplar devletlerle aşna fişne ilişkiler kurup meseleyi kapattırıyor.  Ama artık bunun sonuna gelindi.  En azından bir kimyasalda: Bisfenol-A.

Ekogazete’nin 8-9 kez sözünü ettiği Bisfenol-A (BPA) neydi, kısaca anımsayalım.

BPA 1960’lardan beri plastik, naylon, polyester, PVC yapımında kullanılan bir kimyasal.  Örneğin plastik su şişelerinde var.  Zamanla, hele güneş ışığı altında, eriyip suya karışıyor ve vücudumuza girip yerleşiyor.  Salgıbezlerini etkiliyor ve hormonlarımızı bozuyor.  Sonuçta, gelsin kanser…  diyabet…  düşük yapma…  sakat doğum…  beyinde tahribat…  aşırı şişmanlık…  Kendi içine kapanma, toplumdan kopma gibi psikolojik sorunlar da yaratıyor.  Bu zehir gebelik sırasında anneden bebeğe de geçip yavrunun bütün yaşamını etkiliyor.

Peki, BPA nelerde var?  Madeni konserve ve meyve suyu kutularında…  Buzdolaplarında…  Bulaşık makinelerinde…  Elektrik süpürgelerinde…  Bahçe sulama araçlarında…  Linolyum benzeri kaplama malzemelerinde…  Yapışkanlarda…  Kartonların, kâğıtların ve kâğıt kutuların üstüne sürülmüş verniklerde…  Gözlük camları ve çerçevelerinde…  Damacanalarda…  Plastik mobilyalarda…  Plastik tabak ve çanaklarda…  CD’lerde…  DVD’lerde…  Diş amalgamlarında.

Avrupa Birliği’nin Besin Güvenliği Otoritesi (EFSA) diye bir kuruluşu var.  Bunda kararları 15-20 uzmanın(!) yer aldığı bir kurul veriyor.  Bunlar yıllardan beri kendilerine BPA ile ilgili olarak sunulan raporları, bulguları ciddiye almayıp ellerinin tersiyle ittiler.  BPA üretici ve kullanıcılarını sürekli kolladılar.  Bu sonuncularla çıkar ilişkileri olduğu ortaya serildiği halde.  Avrupa Birliği sessiz kaldı, hiçbir tavır almadı.

Ama AB içinde başka bir kurum daha var: ECHA, Avrupa Kimyasallar Ajansı.  Kavgayı yürütenler sonunda konuyu ECHA’nın dikkatine sundular.  Ajansın 16 Haziran’daki toplantısında AB üyesi ülkelerin temsilcileri oybirliğiyle BPA’nın vücudun hormonlarını bozduğunu ve ağır sağlık sorunları yarattığını oybirliğiyle kabul etti.  (Bu arada, İngiltere ile Finlandiya’nın çekimser kalmış olduğunu belirtelim.)

Dünya halkının %90’ının idrarında önemli miktarda BPA olduğu biliniyor.  Almanya’da geçenlerde yapılan bir araştırma da aynı olguyu vurguladı; 599 çocuğun idrar analizi 591 çocukta PBA saptadı.

Bazı firmalar ürünlerinde BPA olmadığını açıkça belirtmeye başladılar.  Aşağıdaki gibi.

Dünyada her yıl 4 milyon tona yakın BPA üretiliyor ve kullanılıyor.  Bu başıboş gidişin artık kontrol altına alınacağı umuluyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 18.6.2017 / Yararlanılan kaynaklar: Arthur Neslen, The Guardian, 16.6.2017 – Stéphane Foucart ve Stéphane Horel, Le Monde, 18.6.2017

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Yıllardır sürüp giden sağlık kavgasında artık başarı yakın

  1. Ahmet Çınar dedi ki:

    SAĞLIĞIMIZI UZUN YILLARDIR TEHDİT EDEN BİR KİMYASAL,Bisfenol-A, İlginizi çekmek amacıyla makaleden bir paragraf:
    BPA 1960’lardan beri plastik, naylon, polyester, PVC yapımında kullanılan bir kimyasal. Örneğin plastik su şişelerinde var. Zamanla, hele güneş ışığı altında, eriyip suya karışıyor ve vücudumuza girip yerleşiyor. Salgıbezlerini etkiliyor ve hormonlarımızı bozuyor. Sonuçta, gelsin kanser… diyabet… düşük yapma… sakat doğum… beyinde tahribat… aşırı şişmanlık… Kendi içine kapanma, toplumdan kopma gibi psikolojik sorunlar da yaratıyor. Bu zehir gebelik sırasında anneden bebeğe de geçip yavrunun bütün yaşamını etkili
    SAĞLIĞIMIZIN SÖZ KONUSU OLDUĞU BU KONUDA AYDINLANMAK İÇİN TÜM MAKALE OKUNMAYA DEĞER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.