Trump’a da, Amerika’sına da güle güle!

Fransa’nın ünlü Libération gazetesi ilk sayfasının tamamını bu anlama gelen bir manşete ayırdı.  Nedeni Trump’ın “Paris iklim değişimi antlaşmasını tanımıyorum!  Amerika’yı bundan çıkaracağım!” diyen 1 Haziran açıklamasıydı.  Bu çıkış bütün dünyada büyük tepki yarattı.  Yakın danışmanı olan kendi kızı bile böyle düşünmüyordu.  Ama başkanın petrolcülerle kömürcülerin menfaatlerine teslim olduğu anlaşılıyor.  Basının duyurduğu ilk tepkiler şöyle.

Aşağıdaki başlıklar ve haberler The Guardian’dan Le Monde’a, New York Times’dan Washington Post’a ve önde gelen birçok gazeteden alındı:

 • Uzmanlar Trump’ın “300.000 kömür işçisinin işini koruyorum” gibi popülist bir iddiada bulunduğunu, ama hızla gelişmekte olan yeşil enerji sektöründeki 400.000 kişiyi zor duruma soktuğunu belirtiyorlar.
 • Almanya, Fransa ve İtalya’nın liderleri bir ortak bildiri yayımlayıp Trump’ın kararına üzüldüklerini, ama yollarından şaşmayacaklarını ve antlaşmanın gereğini sektirmeden yerine getireceklerini açıkladılar.
 • Fransa cumhurbaşkanı E. Macron (Trump’ın antlaşmayı yeniden tartışmaya hazır olduğunu söylemesi üzerine) “Yeniden tartışılacak bir antlaşma yok” dedi.
 • E. Macron ABD’de yeşil enerjiye başarılı yatırım yapmış olan, ama şimdi zorluklarla karşılaşacakları anlaşılan yüzlerce şirket ve kişiyi Fransa’ya davet etti; ülkesinin kapılarının onların yatırımlarına ardına kadar açık olduğunu belirtti.
 • İngiltere başbakanı T. May kararın onda derin hayal kırıklığı yarattığını ifade etti.
 • Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore üzüntülerini belirttiler ve kendilerinin antlaşma çizgisinde aynen devam edeceklerini belirttiler.
 • Çin yoluna antlaşma çerçevesinde olduğu gibi devam edeceğini açıkladı.  Gözlemciler Çin’in bu alanda liderliği tam anlamıyla ele geçireceğine, yeşil enerji devriminin lideri olacağına, başka bir deyişle Trump’ın Çin’in ekmeğine yağ sürdüğüne işaret ediyorlar.
 • ABD Kaliforniya eyaleti başkanı şöyle dedi: “Washington’u iklim değişimi konusunda gündemimizden çıkarıyoruz artık.  Yeşil ekonomi konusunda Çin’le yakın iş birliğine gireceğiz.”
 • Eski Meksika cumhurbaşkanı V. Fox “Trump dünyanın, planetin kendine savaş ilan etti” dedi.
 • Fiji başbakanı V. Bainimarama bu kararın okyanustaki birçok adayı deniz yükselmesi yüzünden tehlikeye atacağını belirtti.  Ayrıca New York ile Miami’nin de zarar göreceğine işaret etti.
 • Paris antlaşmasını gerçekleştirenlerden biri olan Birleşmiş Millet temsilcisi C. Figueres Trump’ın bu çıkışını bir melodram olarak tanımladı.
 • General Elektrik şirketinin başkanı iklim değişiminin ciddi bir olay olduğunu belirtip, “Sanayi bu savaşımı yürütme sorumluluğunu üzerine alacaktır” dedi.
 • Apple, Google, Twitter, Amazon, Facebook, Tesla, Microsoft ve IBM’in başkanları ayrı ayrı bildiri yayımlayıp iklim değişiminin gerçek ve acil bir tehlike olduğunu belirttiler.  Bu durumda dünyayı iklim değişimine karşı korumakta kendi başlarına da kalsalar devam edeceklerini söylediler.
 • Trump konuşmasında “Ben Paris halkını değil, Pittsburg halkını korumakla mükellefim” demişti.  Pittsburg belediye başkanı ise “Biz antlaşmayı sonuna kadar uygulayacağız ve karbon salımını azaltacağız” diye yanıt verdi.  Ve şöyle ekledi: “Bu konuda binlerce kentin belediye başkanıyla bir araya gelip sözleşmiştik.  Bu yolda devam edeceğiz.  Beyaz Saray ne derse desin.”
 • Kararın açıklandığı gece Paris belediyesi bu tavra karşı çıkıp protesto etmek anlamında belediye binasını yeşil ışıklara boğdu. New York, Boston, Montreal de belediye binalarını yeşil ışıkla aydınlatıp “Dünyayı yeşillendirme savaşına devam edeceğiz” dediler.Amerika’da 30 kent belediyesi, 3 eyalet yönetimi, 100 üniversite rektörü ve 100’ü aşan şirket bir araya gelip ortak bir platform kuruyorlar.  Birleşmiş Milletlere gidip “ABD antlaşmadan ayrılmış olabilir, ama bizler sonuna kadar sizle beraberiz” diyecekler.  Antlaşma kararlarını kendi ortamlarında uygulamaya başlayacaklar.

Bu arada üç eyalet başlatmış oldukları çabalara elbirliğiyle devam etmek amacıyla bir birlik kurdular.

 • New York Times gazetesi başyazısında bu kararı utanç verici bir karar olarak tanımladı.  Trump’ın bu çıkışla “Biz bilimi de, dostlarımızı da umursamıyoruz” demeye getirdiğini belirtti.

Atila Alpöge, Ekogazete, 2.6.2017 / Yararlanılan kaynaklar: 2 Haziran 2017 tarihli çeşitli gazeteler.

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Enerji, Teknoloji, İklim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s