Kömürü kömürlüğe yolladılar. Demek mümkünmüş.

Geçtiğimiz 21 Nisan Cuma günü İngiltere’de 24 saat boyunca kömürle çalışan elektrik santralı durduruldu, devre dışı bırakıldı.  Ama evlerde de, işyerlerinde de, fabrikalarda da elektrik hiç kesilmedi.  Kömürün devre dışına çıktığını kimse anlamadı.  Haber daha sonra duyuldu.  “Kömürsüz enerji çağı artık bir hayli yakın!” dedirterek.  İngiltere bu kirli fosil yakıtı toprağın altında gömülü bırakmak üzere.

Aslında bu ülkede bir yıldan beri benzeri denemeler yapılıyordu.  Kömürle çalışan elektrik santralı zaman zaman durduruluyor ve bunun ne gibi etkiler yarattığı araştırılıyordu.  Ancak geçtiğimiz Cuma günkü deneme bütün bir güne yayıldı.  Sonuç başarılı.

Kömürlü elektrik santralları yüz yılı aşkın zamandır devrede.  İlk kömürlü santralı Thomas Edison 1882’de İngiltere’de kurmuştu.  Doğada bol miktarda bulunan ve kolay elde edilen bu fosil yakıt hep baş tacı yapıldı.  Bugün dünyadaki elektriğin aşağı yukarı üçte birinin kömür kaynaklı olduğu söyleniyor.  Ancak çevresel etkileri ve küresel ısınmaya katkısı bakımından bu en kötü çözüm.

İngiltere bu kaynağı sınırlama konusunda kararlı davranıyor.  İki yıl önce elektriğin %23’ü kömürden elde ediliyordu.  Geçen yıl bu oran %9’a düştü.  Bu yıl yalnızca bir santral çalışıyor.  6-7 yıl sonra bunun da kapatılması planlanıyor.  Güneş, rüzgâr ve benzeri temiz kaynaklı santrallarla nükleer enerjinin elektrik ihtiyacını kolaylıkla karşılayacağı hesaplanıyor.

Benzeri eğilim Asya ülkelerinde de gözleniyor.  Çin kömürlü santral yapımını hemen hemen durdurmuş durumda.  Hindistan da aynı çizgiye yaklaşmakta.  Büyük bankalar kömür santralı yapımlarına kaynak sağlamamayı tercih etmeye başladı.  Uluslararası Enerji Ajansı da (IEA) bu tür yatırımların ileride büyük zararlarla karşılaşabileceği uyarısını yapıyor.

Böyle olduğu halde Vietnam, Endonezya, Japonya ve Türkiye gibi ülkelerin kömürlü santral yatırımında ısrar ettiği belirtiliyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 22.4.2017 / Yararlanılan kaynaklar: Georgia Brown, The Guardian, 21.4.2017 – Matt McGrath, BBC, 22.3.2017

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Enerji, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s