Ağaçlara sahip çıkıp ağaç sevgisini ayakta tutmak

Bugünün kentsel yaşamı bizleri nasıl da uzak tutuyor ağaçlardan!  Yerleşik olduğumuz yerler durmadan azmanlaşıyor.  Hem genişleyip büyüyerek, hem de kuleleşen binalarla boy atarak.  Bir takım açgözlü girişimciler bir karış parka bile göz dikiyor.  El koyup bina yapmak için.  Olan ağaçlarımıza oluyor.  Haşır huşur ağaç kesilmesini görmezden geliyoruz.  Çocuklarımız ağaca tırmanmanın hudutsuz zevkini yaşamadan büyüyorlar.

Bu gelişmenin yarattığı sıkıntı ve üzüntü hayli yaygın olsa gerek.  Çünkü altı Avrupa ülkesinden sayısız çevre severin yıllar önce kurduğu bir birlik ağaca sahip çıkma duygusunu güçlendirecek bir girişim düzenliyor.  Bu altı ülke şunlar: Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Slovakya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti.  Birlik Çevre İşbirliği Derneği (Environmental Partnership Association – EPA) adını taşıyor.  Avrupa Birliği bu kuruluşun çalışmalarını fonlar aktararak destekliyor.

Bu çalışmalardan biri de Avrupa Yılın Ağacı Yarışması.  Amaç insan yerleşmeleriyle bütünleşmiş, öykülere girmiş, efsaneleşmiş, simgeleşmiş, dört bir köşede kişilik kazanmış ağaçları vurgulamak.  Başka bir deyişle, ağaç kültürünün altını çizmek, ağaçlara sahip çıkma duygusunu ayakta tutmak.  Ağaç koruma bilincini geliştirmek.  Bu yüzden de yarışmada ağacın güzelliği, boyu posu, eskiliği aranmıyor.  Doğal ve kültürel miras niteliği ön planda geliyor.

Bu yıl, içinde bulunduğumuz günlerde, yarışmanın yedincisi devreye girdi.  Avrupa ülkelerinden bazı kurumlar fotoğraf göndermişler EPA’ya.  Öyküleriyle birlikte.  EPA da bunları internet sitesinde sergilemiş.  Şubat sonuna kadar isteyen bu siteye girip oy kullanabiliyor.  Yani siz de isterseniz şu adrese girip tercihinizi belirtebilirsiniz.  Ayın sonunda yılın ağacı ilan edilecek.

Gelin, birkaç ağaca birlikte göz atalım.

Galler’den bir meşe.  500 yıllık.  Bir aile arazilerinin ortasındaki bu ağaca yıllar önce sahip çıkmış.  Bakmış, beslemiş.  Yaşantılarının  en güzel anlarını bunun altında fotoğraflamış.  Sonra birileri gelmiş, “Buradan yol geçireceğiz” demişler.  Aile ayaklanmış; çevredeki aileleri harekete geçirmiş.  İmza toplamaya başlamışlar.  Hareket büyümüş, başka yerlerden de katılım olmuş ve “yol”cular projeden vaz geçmişler.

agac-1

Polonya’dan bir meşe.  650 yıllık.  Özel adı bile var: Józef. Gene bir aile vurulmuş bu ağaca yıllar önce.  Öyle ki, arazıyi satın almışlar ve buraya yerleşmişler.  Nazi işgali sırasında bu ağacı çevresi bir Yahudi ailesinin sığınak yeri bile olmuş.  Şimdilerde burası bir kültür merkezi gibi işlev görüyor ve bu sevgili ağacın resmi Polonya banknotlarından birini de süslüyor.

agac-2

Gene bir meşe.  Kuzey İrlanda’dan.  200 yıllık.  Bir hayli eğilmiş, biraz bükülmüş gibi duruyor.  Desteğe gereksinimi var mı acaba?  Ama olsun, ünlü yazarlarla tanışmış, hatta İngiltere kraliçesi bile gençlik yıllarında bunu selamlamış.

agac-3

Litvanya.  Yaşı 1.000 yılı geçmiş bir meşe.  Litvanyalılar iri, yarı ve de güçlü birinden söz etmek istedikleri zaman bu ağaca gönderme yaparlar.  Turistler özel olarak gelir buraya, bir “Merhaba” demek için bu ağaca.  Vaktiyle yapraklarının altında birtakım ayinler yapılmış.  Hatta bir ara, kovuğunun içinde buralara kadar uzanmış olan Napolyon’un bir askerinin silahı bile bulunmuş.

agac-4

Bu kez Almanya’dan bir kayın.  175 yıllık.  Hemen yanı başında bir okul var.  Bu yüzden de bu güzelim ağaç adeta bir dershane.  Bazı dersler yaprakları altında yapılıyor.  Öğrenciler doğal yaşamın sırlarını onu gözleyerek öğreniyorlar.  Okul yönetimi için bu kayın güçlü olmayı, canlılığı, yaşamı, beraberliği, inançlı olmayı ve bilgi akışını simgeliyor.

agac-5

Fransa’nın Karayipler’deki Martinique adasından bir “yağmur ağacı”.  300 yaşında.  Açılmış, saçılmış, geniş bir alanı kontrolü altına almış, ama gücü yerinde.  En şiddetli fırtınalara bile dayanmış.  Hemen yakındaki yanardağın patlamalarından etkilenmemiş.

agac-6

Bu yarışmanın geçmişini merak ediyorsanız 2015’teki Ekogazete yazısına göz atabilirsiniz.  O yılın yarışma sonucu da bu yazıda.

Atila Alpöge, Ekogazete, 5.2.2017 / Yararlanılan kaynak: The Guardian, 2.2.2017

Reklamlar
Bu yazı Ormanlar içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s