“Son dakika golü”nü atabilecekler mi acaba?

Buradaki kavram Amerikan sporundan geliyor.  Tutarsa iyi olur diye ‘son saniye atışını yapmak’.  Sözün aslı şöyle: “Hail Mary pass!”.  Nedir bu?  Amerikan futbolunda takım oyunu yitirmekte; ama bir oyuncu ‘son şansımız’ diye çok uzun bir vuruş yapıyor.  Ya da basketbolda bir oyuncu son anda fileye çok uzaklardan top atıyor, sayı yapıyor.  Ve takım oyunu kazanıyor.

“Bu gevezelik de nereden çıktı?” demeyin.  Çünkü ABD’de binlerce (belki de sayısı yüzbinlere varacak kadar) kişi böylesine bir çaba içinde.  İklim değişimi konusunda önemli bir ‘son dakika golü’ atmak istiyorlar.  Çarpıcı sonuçları olabilecek bir girişim.

Bu golü atma kampanyasını başlatan yer Avaaz diye tanınan (İngilizce adresi şöyle, Türkçe adresi de var) evet, bu adla bilinen ünlü örgütlü toplum kuruluşu.  192 ülkede örgütlü ve 1 milyon bağlantısı var.  Büyük bir kampanya başlatmış.  ABD’nin Oregon eyaletinde oluşmuş çok ciddi bir davayla ilgili olarak.

Heyecan verici bir dava.  Ekogazete bunu daha önce yansıtmıştı.  Şurada.

Özetleyelim.  ABD’de Oregon’da (9 ile 20 yaş arasındaki) 12 çocuk mahkemeye başvuruyor ve “Başkan Obama ve federal hükümet iklim değişimi konusunda yapılması gerekenleri yapmıyorlar ve geleceğimizi tehlikeye atıp bizleri ölüme mahkûm ediyorlar.  Bu, anayasal haklarımızın ihlalidir.” diyor.

Talebi inceleyen ilk yargıç dosyayı tutarlı buluyor ve davayı yürütmesi için konuyu ilgili yargıca havale ediyor.  Yeni yargıç, Ann Aiken, dosyaya karşı çıkan federal hükümet ile fosil yakıt endüstrisinin itirazlarını 4 Kasım’da elinin tersiyle itiyor ve davayı işleme koyuyor.  Şimdi sıra celselerde.

Avaaz’ın başlattığı kampanya ise Obama’ya sesleniyor ve başkanın üzerinde baskı kurmaya çalışıyor.  “Giderayak bir atılım yap ve federal hükümet adına talebi kabul ettiğini, çocukları haklı gördüğünü açıkla.” demeye getirerek.  Bunun anlamı şu: Yargıç bu uzlaşma üzerine vereceği kararla federal hükümeti iklim değişimini önleme, sera gazı salımlarını azaltma göreviyle bağlayacak.  Bunlara mecbur bırakacak devleti; ‘çünkü, diyecek, bunlar anayasal bir haktır’.

Federal hükümet bu mecburiyetleri yerine getirmezse anayasal suç işlemiş durumuna girecek.  Tabii, bu da devlete karşı sayısız davanın kolayca açılmasını, hatta başkanın bile suçlanmasını, belki de yargılanmasını gündeme getirecek.

İşte, yepyeni ve ışıl ışıl bir girişimi başarıyla tetiklemiş olan çocuklar…  İlk celsenin bitiminde.

cocuklar

Birçok hukukçu, bu girişimin sonucu ne olursa olsun, yeni bir çığırın açılmış olduğunu söylüyor.  Bir dönüm noktası gibi.  Bu yaklaşımın çok değişik ülkede kendini göstermeye başladığını, uluslararası hukuk sisteminde (ekosit dahil) yepyeni kavramların yer alacağını belirtiyor uzmanlar.  Gelecekleri tehlike altındaki genç kuşakların mevcut yönetimlere karşı dikilme hakkının tanınacağını.

İyi güzel de Avaaz’ın bu girişimi bir dizi soruyu getiriyor akla.  Acaba Obama giderayak bu atılımı yapar mı?  Çocuklarla anlaşma masasına oturur ve ‘son dakika golü’nü atar mı?  Başkanlığı sırasında tutuk ve kararsız gibi davranmış da olsa iklim değişimi konusunda bazı iyi şeylere imza attı.  Yeni Başkan Trump’ın bunları silip yok edeceğini herkes biliyor.  Bu gerçek karşısında çocuklarla anlaşması doğru olmaz mı?

Diyelim, anlaştı.  Trump dönemi başlayınca onun adamları dava dosyasına saldırmayacaklar mı?  Bir takım usul falan itirazlarıyla kararın uygulamaya girmesini geciktirmeyecekler mi?

Daha sonra dosya Anayasa Mahkemesine gitmeyecek mi?  Orada ne olacak?

Göreceğiz.

Atila Alpöge, Ekogazete, 11.12.2016 / Yararlanılan kaynaklar: Eric Holthaus, Slate, 14.11.2016 – Dana Varinsky, Business Insider, 19.11.2016 – Kartikay Mehrotra, The Bloomberg, 10.11.2016

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s