Atığı atmanın da bir yolu, yöntemi var

“Elimdeki yoğurt kabını sokaktaki düzenli çöp kutularına atmak üzereydim.  Karton kısmını kopardım, alüminyum kapağını ayırdım.  Tam bu sırada yanımdaki arkadaş karısına döndü ve ‘Bak, seninki Alman usulü çöp atmasını sonunda öğrendi’ dedi.”  Amerikalı gazeteci böyle anlatıyor, bir Alman kentinde yaşadığı sahneyi.  “Bu sözde tuhaflık yok!  Çünkü Almanlar çöpü ayırıp atmanın, atıkları geri kazanmanın dünya şampiyonlarından.”

almanyada-atiklar-2Atıklar konusunda kapsamlı bir araştırma yürütmüş olan OECD’ye göre Almanlar gerçekten de atık kültüründe çok başarılı.  Araştırmaya göre Almanlar atıklarının tamamını ayırıp ayrıştırıyorlar ve özel olarak tanımlanmış olan değişik renkli çöp kutularına koyuyorlar.  Bunların %65’i geri kazanılıyor ve yeniden kullanılıyor.  %22’si yakılarak elektrik enerjisine dönüştürülüyor.  %13’ü ise sadece yakılıyor.  Toprağa gömmeye gelirsek…  bunun miktarı “yüzde sıfır”.

OECD araştırmasının verdiği tablolara bakıp Türkiye olgusuna da bir göz atalım.  Geri kazanma %1, elektrik üretiminde kullanma %0, sadece yakma %0 ve toprağa gömme %99.

almanyada-atiklar-1Almanya’da mahalle aralarında oluşturulmuş özel alanlarda siyah kutulara genel çöp atılıyor.  Mavi kâğıt için.  Sarı plastiklere ayrılmış.  Kahverengi ise organik çöpe, yani kompostlamaya, gübreye dönüştürülecek çöplere.  Beyaz camlar için beyaz, renkli camlar için yeşil geçerli.  2015’ten beri Almanya’da her belediye bu sistemi kurmak zorunda.  Bunun sonucu olarak da örneğin her yıl 10 milyon ton gübre oluşturuyorlar, ya da enerji santrallarında kullanılacak biyogaz.

Bizde ise, bazı yerleşmelerde, özellikle sokaklarda, kaldırımların yanı başında, üstü açık, sinek toplayan, koku salan birtakım variller, garip kutular görüyoruz.

Almanya’nın başarısının nedenlerinden biri çok iyi bir düzen kurmuş olmaları.  Tren ve metro istasyonlarında, kent meydanlarında, parklarda, okullarda, stadyumlarda farklı renkli çöp kutusu dizilerini yaygın olarak görüyorsunuz.  Öte yandan, siz bir yabancı olarak, usulleri bilmeden, onu bunu gelişi güzel atmaya kalkarsanız, hemen bir Alman müdahale diyor, “Oraya değil, buraya!” diye.

OECD’nin 99 sayfalık ve 2015 tarihli çarpıcı, ayrıntılı, bol şemalı ve tablolu raporuna da göz atabilirsiniz.  Buraya tıklayarak.  Oradan örnek olarak bir şema verelim.  Bunda ülkelerin atıkları ne yaptıkları görülüyor.  Açık sarı geri kazanma ve gübreleme için.  Koyu sarı enerji elde etme.  Koyu kahve rengi de toprağa gömme.

atik-politikasiÖte yandan Avrupa Çevre Ajansı da 15 Kasım 2016’da benzeri ve yararlı bir rapor yayımlamış.  Bağlantısı burada.

Atila Alpöge, Ekogazete, 30.11.2016  /  Yararlanılan kaynak:  Melissa Eddy, The New York Times, 28.11.2016

Reklamlar
Bu yazı Atıklar içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Atığı atmanın da bir yolu, yöntemi var

  1. Süheyl Açıkel dedi ki:

    Ben Almanya’da kaldığım pansiyon sahibinden bunun daha ilerisi bir ders aldım. Pansiyon sahibinin yanında pet su şişesini ezip çöp sepetindeki hacmini küçültmek çabasındayken, kendisi beni ”aman sakın ha, olduğu gibi bırak ”uyarısıyla ikaz etti. Neden diye sorunca ” o şişe üzerindeki bar kodda plastiğin cinsi yazılı, çöp toplama merkezinde plastik hurda o kod sayesinde
    kategorisine ayrılıyor” demez mi? Bu bilinç ve titizliğe şapka çıkarmaktan başka birşey yapılamaz. Muhatabım nereden bilsin ki, ülkemde yangın merdivenleri güvensizlik nedeniyle açılamaz durumda…

  2. ÜNSAL ÖZCİNGÖZ dedi ki:

    Böyle medeni ülkede yaşamadığıma hayıflanıyorum.Evimde atıklarımı ayrıştırıyorum. görenler ülkeyi senmi kurtaracaksın? diyorlar..Desinler..memleketim için birşeyler yapmanın huzurunu yaşıyorum.Kullandığımız herşey dönüşebiliyor..Etrafımdakiler de yavaş yavaş alışıyorlar..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s