Yürüyün, bol bol yürüyün, elektrik üreteceksiniz

Bu yazının başlığı mutlaka saçma sapan geliyor size.  Haklısınız;  yürümekle elektriğin arasında nasıl bir ilişki olabilir ki!  Ama “Var!” diyenler çıkıyor.  Hatta bunu değişik ülke ve kentlerde uygulamaktalar.  Denemelerin başarılı olduğu ileri sürülüyor.  Bu garip olgunun kaynağında Laurence Kemball-Cook adlı genç bir mühendis var.  Londralı bu girişimcinin şaşırtıcı bir uygulaması Brezilya’da bir stadı aydınlatıyor.  Aşağıda.

pavegen-1Brezilya’nın ikinci büyük kenti Rio de Janeiro’dayız.  ‘Favela’ diye bilinen gecekondu yerleşmelerinden birinde.  Mahallenin ortasındaki küçük statta gündüz gençler top koşturuyor, antrenman yapıyor.  Onların sahadaki koşuşmaları elektrik depoluyor.  Geceleri ise ışıl ışıl bir ortamda maçlar oynanıyor.  Enerji için beş kuruş bile harcanmadan.

Laurence mezuniyetten sonra bir enerji şirketinde çalışmaya başlamış.  Konusu güneşten ve rüzgârdan enerji üretip sokakları aydınlatmak imiş.  Bir hayli çabanın sonunda başarılı olamayacağını anlamış.  “Kent sokakları genelde dar ve gölgeli;  fazla rüzgâr da almıyorlar.” diyor.  Bu başarısızlık duygusu içinde beyninde bir ışık yanmış birden.  “Kinetik enerji!  Hareket eden her cisim bir enerji yaratıyor;  istese de, istemese de.  Bunu depolayabilirsek, daha sonra elektrik olarak kullanabiliriz!”

pavegen-2Yukarıda Laurence’ı görüyorsunuz.  Bir de geliştirdiği yer seramiğini.  Biri seramiğe her bastığında 7 vatlık güç yaratıyor.  Bunu bataryalara depoluyorsunuz;  daha sonra elektrik olarak kullanmak üzere.

Bu uygulamaya destek ve finansman bulmak için bir hayli uğraşmış Laurence.  Kapı kapı dolaşmış.  Coca Cola’dan Siemens’e kadar.  4-5 yıl sonra imalata başlayabilmiş.  Ve seramiklerini bazı yerlere yerleştirmeye.  Örneğin Londra Heathrow Havaalanında uyguluyor.  Bu arada bir deneme olsun diye Başkan Obama bile ona White House’ın bir köşesini vermiş.  Başka yerlerde de uygulamalar var artık.

Seramikler futbol sahasına yerleştirilmekten öte havaalanlarına, metro ve tren istasyonlarına, alışveriş merkezlerine de konuluyor.

pavegen-3Laurence Kemball-Cook’un şirketi ‘Pavegen’ adını taşıyor.  Girişim temelde başarılı olmakla birlikte üretilen seramiklerin maliyeti şimdilik hayli yüksek.  1 metrekare yeri kaplamak 1.600 dolara mal oluyor.  Bununla birlikte gözlemciler güneş enerjisinin bugünkü makul maliyete inmesinin adeta 50 yıl aldığını anımsatıyor.  Bu bakımdan Pavegen’in iyi bir geleceği olacağı düşünülüyor.

Firmanın sitesine buradan ulaşabilirsiniz.  Ayrıca iki videoya da göz atabilirsiniz.  Biri 6 dakikalık.  Öteki ise 17 dakikalık.

Atila Alpöge, Ekogazete, 5.10.2016  /  Yararlanılan kaynaklar:  Arte.TV, 10.9.2016 – Will Heilpern, Business Insider, 14.4.2016 – Killian Fox, The Guardian, 11.1.2015

Reklamlar
Bu yazı Enerji, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s