El ele verelim ve elbirliğiyle ortalıktaki pisliği temizleyelim

“Her yer çok pis!  Sokaklar, bahçeler, parklar, ormanlar…  Halk çöpünü atıyor ortalığa.  Umursamadan.”  Böyle söylendiğimiz çok oluyor.  Belediyeden şikâyet ediyoruz.  “Temizlemiyorlar!” diye.  Oysa çözüm var:  Suçlamak yerine kendi kollarımızı sıvamak.  “Let’s Do It” adını taşıyan uluslararası bir girişim bunu gerçekleştiriyor.  2008 yılında Estonya’da başlamış.  Oradan sayısız ülkeye sıçrayıp kök salmış.  Bir ara Türkiye’ye bile uğramış.

Türkiye ilişkisini en sona bırakıp olup bitene bir göz atalım.  Aslında bu oluşumun haberini Ekogazete 4,5 yıl önce vermişti.  Merak ederseniz, buraya tıklayarak habere ulaşabilirsiniz.  Orada 83 ülkenin kol sıvamasından söz etmiştik.  Bu ülkelerdeki 300 milyon kişinin 100 milyon ton çöp toplamasından.

Bu girişimin bugün vardığı noktada “barış ve dostluk duyguları” da var.  Örneğin Balkanlar’da.  Bildiğimiz gibi, allak bullak olmuş, dengesi bozulmuş bir yöre burası.  Milliyet ve din ayrılıkları nedeniyle birbiriyle savaşmış, birbirini öldürmüş, evini yurdunu yitirmiş halkların dünyası.  Bulgaristan’ı, Romanya’sı, Kosova’sı, Bosna’sı, Arnavutluk’u ile.  Bizlerin bile, çoğumuzun, oralardan aile ve göçmenlik öykülerimiz var.  Ama şimdi sınır komşusu halklar bir araya geliyorlar ve elbirliğiyle, güler yüzle, dostça ortalığı temizliyorlar.  Onları çöpler, atıklar birleştiriyor.

Yepyeni örnekler:  Slovenya’da 14 milyon kişi elbirliği yapıp atık topladı.  1990’larda toptan ayaklanıp Çavuşesku’yu devirmiş olan Romanya halkı gene benzeri büyük bir olay yarattı.  Bosna’da ayrık, parçalanmış milliyetler bir araya geldi.  Arnavutluk’ta temizleme eylemi o kadar keyifli oldu ki, millet altı ayda bir toplanıp bir daha temizleme yapıyor.  Hırvatistan’da dört ay önce 55 bin öğrenci seferber oldu ve 37 bin ton atık topladı ormanlardan, ırmaklardan, dağlardan, denizden.  Bu arada, bir ormanın köşesinde unutulmuş bir ceset bile buldular.  En ilginci de Sırbistan;  hükümet bu halk hareketini o kadar beğendi ki, “Sizler çekilin ortalıktan.  Temizliği biz devletçe yapacağız.” dedi.

İşin bambaşka bir boyutu da var.  Bazı gruplar ormanlara yiyecek de bırakıyorlar.  Aç ayılar ve vahşi hayvanlar için.  Onlara yaşam ortamı sağlamak amacıyla.  Örneğin marketlerden tarihi geçmiş yiyecek malzemelerini, lokantaların attığı yiyecekleri toplayıp götürerek.  Her yıl birkaç ton malzemeyi oraya buraya bırakarak.

Sıra geldi (Türkiye boyutundan önce) birkaç fotoğrafa.  Romanya’dan başlayalım.

ROMANYA'DA TEMİZLİKBir de Hırvatistan’dan.

HIRVATİSTAN'DA TEMİZLİKAnlaşılan bu hareketi yürütenler yüze yakın ülkenin arasında ‘önemli ülkedir, ağırlığı vardır’ diye Türkiye’ye de önem vermişler, bize de ulaşmak istemişler.  Anlaşılan birkaç belediyemiz (ama bir kez ve “şan olsun” diye) katılmış bu çabaya.  Biri Üsküdar.  İşte oradaki gençlerimiz.

ÜSKÜDARİşte Antalyalı kardeşlerimiz.

ANTALYA

Bu güzel çocukların keyfine de göz atalım.

ANTALYACI KEYFİAnladığımız kadarıyla Bursa da bu güzel olguya bir ara katılmış.

HAYDİ YAPALIMAncak “Let’s Do It” girişimi böylesine bir kezlik katılım hevesinin ötesinde sürekli çaba gösterecek, kalıcı nitelikli örgütler arıyor.  Devlet, belediye düzeninin dışında.  Örgütlü toplum kuruluşları.  Acaba ülkemizdeki güzelim bazı kuruluşlar böyle bir girişime ilgi duyar mı?

“Let’s Do It” oluşumuna ulaşmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Atila Alpöge, Ekogazete, 19.9.2016  /  Yararlanılan kaynak:  Arthur Neslen, The Guardian, 24.8.2016

Reklamlar
Bu yazı Atıklar içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to El ele verelim ve elbirliğiyle ortalıktaki pisliği temizleyelim

  1. Selma Nazife dedi ki:

    Hareketi destekliyorum.. Ben ve benim gibi bir çok arkadaşım çevre konusuna çok titiz ve temizlik bile yapıyoruz.. Her yaştan, her sosyal seviyeden insan var.. Ancak, diğer taraftan bizden kat be kat fazla bir kesim ise kirletmeye devam ediyor.. Eğitimli değilde ÖĞRETİMLİ meslek sahibi insanlarda oldukça fazla.. Şu anda bir sahil kasabasında yaşıyorum.. Denize gelip, yediğini içtiğini bıraktığı gibi çocuğunun kirli bezini bile bırakan çok insan var.. Bu platformda birleşen bizler zaten bilincindeyiz.. Önerim bu kişilere ulaşıp, kirletmelerini önlemeye çalışmak… Temizlemek bir yere kadar çözüm… Nasıl yapılırı hep beraber tartışalım.. Çocuklarda büyüklerinden gördüklerini yapıyor..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.