51 ülke “Madenciler denizi kirletmesin” demiş, Türkiye karşı çıkmış

Haber saygın gazete The Guardian’dan.  53 ülkenin resmen katıldığı, binlerce katılımcının yer aldığı dev bir toplantı.  Çevre sorunlarının çeşitli boyutları konuşuluyor ve ortak görüş oluşturuluyor.  Bunlardan biri maden işletmelerinin atıklarını, zehirlerini denize boşaltması.  Çin, Rusya gibi büyük maden işleticisi ülkeler dahil 51 ülke bunun yasaklanmasını istiyor.  İki ülke karşı çıkıyor.  Biri Norveç.  Öteki ise…  Türkiye.

Ülkemizi kim temsil etmiş, bizlerin adına kim “Hayır!” demiş?  Bilinmiyor.  Eldeki kayıtlarda birçok ülkenin çevre ile ilgili bakanlarının, bakan yardımcılarının ya da baş danışmanlarının, daire başkanlarının adı var.  Ayrıca devlet dışı örgütlü kuruluşlardan katılanlar…  Uzmanlar…  Binlerce kişi arasında Türkiye’den kim varmış, kim hırsla ayağa kalkıp “İstemezük” diye kafa tutmuş?  Orası karanlık.

Gelelim toplantının ayrıntılarına.  Toplantının yeri Hawaii.  Toplantı tarihi 1-10 Eylül 2016.  Toplantıyı düzenleyen ise Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN).  Bu kuruluş dört yılda bir sayısız (binlerce, sorumlu, saygın) katılımcıyı bir araya getirip politika oluşturma buluşmaları düzenliyor.

Toplantının çalışma grupları 50’yi aşkın ortak karar oluşturmuş.  Bunlardan biri de maden işletmelerinden ortaya çıkan zararlı, zehirli, pis döküntü ve atıkların denizlere, su yollarına umursamazca salıverilmesi.  Denizlerdeki yaşamı allak bulak etme pahasına.  Bu konuda İran, Çek Cumhuriyeti, Filipinler başta olmak üzere çeşitli ülkeler öneri sunmuşlar toplantıya.  Daha önce dediğimiz gibi Çin ve Rusya gibi ülkeler bile destek vermiş öneriye ve onaylamışlar.  Ama Norveç ve Türkiye karşı çıkmış.

“Maden pisliğini sal gitsin” olgusu Norveç’te çok tartışılan, büyük gürültü koparan bir konu.  Ülkenin çarpıcı özellik ve güzelliklerinden biri fiyortlar.  Ama bu canım doğa parçalarının burnunun dibinde maden ocakları var.  İşlemden sonra biriken pislikler doğruca denize boşalıyor.  Olayın çarpıcı tarafı şu ki, ekoloji endişesi alanında çok olumlu yaklaşımları başarıyla göstermiş olan Norveç, resmi ağızlarıyla, bu karara karşı çıkıyor.  “Biz gereken önlemleri alıyoruz zaten” gibisinden.  Nasıl yapıyorlarsa?

Türkiye?

Hawaii kararının metni şurada:  tıklayın.

Atila Alpöge, Ekogazete, 16.9.2016  /  Yararlanılan kaynak:  Tone Sutterud ve Elisabeth Ulven, The Guardian, 14.9.2016

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Denizler - Irmaklar, Ekoloji Politikası, Teknoloji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to 51 ülke “Madenciler denizi kirletmesin” demiş, Türkiye karşı çıkmış

  1. Doğayı korumak adına bu ülke hangi karara evet demişki buna evet desin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s