Çığlık gibi bir çağrı: Gene çocuklar… Gene beyin!

Daha birkaç gün önce, 10 Temmuz’da beyinlerimizden söz etmiştik. İki gün geçmeden aynı konu bir daha düştü gündeme.  Bu kez 48 bilim insanının imzaladığı ve 9 sağlık kuruluşunun desteklediği ortak bildiri olarak.  Yürütmüş oldukları bir dizi çalışma, araştırma ve kaynak taramasının sonucunu sergiliyorlar.  “Mevcut üretim düzeni çocukların beynini zedeliyor” diyorlar ve kamu yönetimlerini göreve çağırıyorlar.

Bildiri 10 Temmuz’da Environmental Health Perspectives dergisinde yayımlandı.  İmza sahipleri Amerika’nın çeşitli hastanelerinde ve tıp fakültelerinde çocuk sağlığı ile beyin gelişmesi ve aksaklıkları konularında söz sahibi olan kişiler.  Onların duyurusunu desteklemiş olan kuruluşlar da binlerce sağlık görevlisini temsil eden meslek kuruluşları.  Yapılan çıkışta çevre kirletici kimyasal maddelerin çocukların beyin gelişmesinde yarattığı ciddi tehlikeler 66 bilimsel çalışma tanık gösterilerek sergileniyor.  Ve politik karar mekanizmaları bu tür maddelerin üretim işlemlerindeki kullanımını kararlı, tutarlı biçimde tanımlamaya ve etken biçimde kontrol altına almaya davet ediliyor.  Bu yaklaşımda çok geç kalınmış olduğunun da altı çiziliyor.

Ortak bildirinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.  İlginçtir, Ekogazete’nin 19 ay önce duyurduğu bir çalışma benzeri bulguları gündeme getirmişti.

Duyuru çocukların, kabul edilemeyecek oranda, (otizm, dikkat dağınıklığı, hiperaktivite, öğrenme zorlukları, davranış bozuklukları ve benzerleri gibi) beyin riskleriyle karşı karşıya olduğunu vurguluyor.  Mevcut devlet istatistiklerine gönderme yaparak.  Çocukların %16’sında beyinle ilgili gelişme sorunları izlenmekteymiş.  Son on yıl içinde bu oranda %17’lik bir artış yaşanmış.  Çocukların %10’u hiperaktifmiş ya da dikkat dağınıklığı içindeymişler.  Öte yandan %2’si otizm ve benzeri sıkıntıları yaşamaktaymış.  Uzmanlar bu son oranın kırk yıl önce yalnızca 3.000’de 1 olduğuna işaret ediyorlar.  Yani sorun 60 kat artmış.

“Bu durumun nedenleri arasında mutlaka değişik etkenler söz konusu.” diyor uzmanlar.  “Ancak kimyasalların önemli bir ağırlığı olduğu çok iyi biliniyor artık.  Ve bunlar çocuk daha ana rahmindeyken etkili olmaya başlıyorlar.  Bebe iken de, gelişmenin ilk yıllarında da beyin sağlığına kötü damgalarını basıyorlar.”  Amerika’da devletçe yürütülmüş olan bir araştırma doğum bekleyen kadınların bedeninde 63 çeşit kimyasal madde saptamış ve bunların göbek bağı yoluyla cenine aktarıldığını belirlemiş.

Ne gibi şeyler bu maddeler ve nerelerde kullanılıyor?  Birkaç örnek verelim:  bazı tarım ilaçları…  perde ya da mobilya minderlerinin kumaşlarında kullanılan alev geciktiriciler…  havadaki yüzer gezer parçacıklar…  çocukların bol bol kullandığı boyalardaki kurşun…  cıva…  yalıtım ve soğutucu olarak kullanılan PCB’ler…  Bunlar havada, suda, toprakta, yiyeceklerde ve tüketim malzemelerinde bizleri çepeçevre sarıyor.

Yukarıda sözünü ettiğimiz bildiriyi imzalayan uzmanlar bu durumun ekonomik bir boyutu olduğunu söylüyorlar.  Beyin gelişmesi zedelenmiş çocukların eğitimi, normal gelişme geçirmiş çocuklarınkine göre iki katı pahalıya mal oluyor.  Avrupa Birliği’nin yürüttüğü bir çalışma kimyasalların neden olduğu bilişsel yetersizliklerin maliyetini 155 milyar avro dolaylarında veriyor.

Ortak duyuru, bu dramatik ve gittikçe kötüleşen durumun karşısında sorumlu konumdaki kamu kurumlarının yapmaları gerekenleri yapmadıklarına dikkat çekiyor.  Zararlı etkilerinden kuşku duyulan bir kimyasal söz konusu olduğu zaman yetkililer “Bekleyelim, zararları kapsamlı araştırmalarla kuşku kalmayacak biçimde ortaya konulsun.” diyorlar.  O zaman da yıllar kararsızlık içinde geçiyor ve beyinler korunacağı yerde endüstriyel üretim korunmuş oluyor.  Oysa bu tür yaşamsal nitelikli durumlarda önlem alma kaygısının ağır basması gerekirdi.

Atila Alpöge, Ekogazete, 15.7.2016  /  Yararlanılan kaynak:  Stéphane Foucart, Le Monde, 14.7.2016

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Çığlık gibi bir çağrı: Gene çocuklar… Gene beyin!

  1. eastarzu dedi ki:

    Eskisi gibi doğal ne kaldıki??

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s