1 Temmuzdan itibaren plastik de yasak, eski otomobil de!

Bazı yeni kurallar (üstelik meclisten geçmiş yasa gereği) 1 Temmuz 2016’da devreye girdi.  Alışveriş için bakkala, eczaneye giden kişinin yanına bir de boş torba alması gerekiyor artık.  Çünkü müşteri satın aldığı malları içine koymak için dükkândan alışılmış plastik torbayı isteyemeyecek.  Bu konuda yasak geldi.  Öte yandan, eski otomobillerle motosikletlerin kent içine girmesine de izin verilmiyor.

Telaşlanmayın.  Türkiye’den söz etmiyoruz.  Ülkemiz bu tür şeyleri ciddiye almaz.  Konu Fransa ve özellikle Paris.

Fransa’da, bundan böyle, mağazalar müşteriye ince plastik torba vermeyecek.  Yani halkın malını içine koyup evine taşıdığı plastik kullanımı toptan bitti.  Bunların yerine kâğıt ya da bez torbalar devreye girecek.  Tabii, torba parası da ödenerek.  Bunların tekrar tekrar kullanılmaları isteniyor.  2017 yılbaşından sonra ise sebzeleri, meyveleri ve benzerlerini sarıp sarmalayan ambalaj malzemeleri de plastikten olamayacak.

Fark etmişsinizdir, ülkemizde bazı büyük mağazalar “Biz çevre dostuyuz.  Verdiğimiz plastik torbalar zamanla dönüşüyor, un ufak oluyor, yok olup gidiyor.” deyip duruyorlar.  Fransa böylesi bir teknolojiyle üretilmiş olanları da toptan yasakladı.  Çünkü bunların parçalanması çok ince plastik tozu yaratmakla kalıyor yalnızca.  Bunlar hem havaya karışıyor, hem de suya.  Sonuçta havadaki tozlarla birlikte kendi ciğerlerimize ya da beslenmede kullandığımız hayvanların midesine yerleşiyor.

Fransa’da her yıl 7 milyar plastik torba kullanılıyormuş.  Her birinin üretimi bir saniye sürüyormuş.  Sonra da (mağazadan eve gelene kadar) yalnızca yirmi dakika kadar işe yarıyorlarmış.  Ötesi…  doğrudan doğruya çöp!  Ve doğanın orasına burasına bulaşıp 200-250 yıl süren toptan yok olma dönemi.

Plastik torba kullanımı ülkeden ülkeye değişiyor.  Fransa’da yılda adam başına düşen plastik torba sayısı 80.  Finlandiya, İrlanda ve Danimarka ise bunu 30’a düşürebilmiş.  Gerçek şampiyonlar yılda 400 torba ile Polonya ve Portekiz.

Gelelim motorlu araçlara.  1997’den önce trafiğe katılmış otomobillerle, 1999’dan sonra devreye girmiş motosikletler bundan böyle sabahın 8’inden akşamın 8’ine kadar Paris kentinin içine giremeyecekler.  Girmeyi deneyen olursa ciddi para cezası ödeyecek.  Ancak bu önlem yalnızca hafta içi günlerde (şimdilik kaydıyla) uygulanacak.  Bu kısıtlamanın 10.000 kadar aracın hareketini etkileyeceği söyleniyor.  Öte yandan önümüzdeki üç yıl içinde dizelli araçların Paris’te kullanımına da son verilecek.

Bu girişimin arka planında boyutu giderek artan hava kirliliği var.  Sağlık kurumları Fransa’da kent içi ulaşımın neden olduğu hava kirliliği yüzünden her yıl 40.000 kişinin yaşamını yitirdiğini söylüyorlar.  Öte yandan, bu durumun kamuya, gene her yıl, 100 milyar avroluk bir sağlık maliyeti yüklediğini belirtiyorlar.  Grenoble, Bordeaux, Strasbourg gibi kentler de benzeri önlemi alma hazırlığı içinde.

Atila Alpöge, Ekogazete, 1.7.2016  /  Yararlanılan kaynaklar:  Patricia Jolly, Le Monde, 30.6.2016  –  Laetitia Van Eeckhout, Le Monde, 2.7.2016

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Ekoloji Politikası, Kentler, Sağlık - Beslenme, Ulaşım içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to 1 Temmuzdan itibaren plastik de yasak, eski otomobil de!

  1. Mete Akalın dedi ki:

    Ne eski ne de yeni motosiklet ya da araba kente girmesin. Doğan Kuban’ın dediği gibi “Kent ve teneke uygarlığı” birbirinin karşıtıdır. (“Teneke Uygarlığı” tanımı Raif Ertem’e aittir)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.