Doğa bizlerden bin kat güçlü

Terk edilmiş dev boyutlu, mezbelelik bir alan.  Doğa burayı usul usul işliyor ve geliştiriyor.  Çeşit çeşit bitkilerle, kuşlarla sürüngenlerle zenginleştiriyor ve renkli bir yaşam getiriyor.  20 yılda.  Kendi kendine.  Romanya’da, Bükreş’teyiz.  Başkentin güney doğusundaki bir mahallede.  Parkın tamamı 183 hektar.  İstanbul’daki Gülhane Parkı’nın 11 katı.  Yıldız Parkı’nın 6 katı.  İnsanların, devletin, belediyenin zırnık emeği olmadan.

VACAREŞTİ PARKI

Romanya’da, 1980’li yıllarda, Çavuşesku’nun ortalığı kasıp kavurduğu dönemdeyiz.  Bir gün diktatörün aklına eser, başkentte uçsuz bucaksız bir eğlence parkı yapmak ister.  Disney World’lerle yarışacak gibi.  Bu maksatla kentin hemen yakınındaki bir mahalleyi (Văcăreşti)  yıkar, yok eder. Alanı koruma altına almak için çevresini yüksek bir duvarla çevirir. Bir de büyükçe bir göl oluşturma çalışmasına girişir.  Yapım başladı, başlayacak denirken, 1989’da halk ayaklanması olur, Çavuşesku alaşağı edilir, yargılanır, idam edilir.  Proje olduğu gibi kalır. Boş arazi kendi haline bırakılır.

İşte bu noktada doğanın yaratıcı gücü yavaştan devreye girer.  Yıllar boyu süren bir oluşum başlar. Girdili çıktılı, birbiriyle ilişkili göller belirir. Zamanla çeşit çeşit otlar sarar ortalığı. Kavaklar, karaağaçlar, cevizler, söğütler belirir. Göllerde nilüferler boy gösterir. Kaplumbağalar, kurbağalar, su samurları, balıkçıllar, ördekler mesken tutar burayı. Sürüngenler yerleşir. Ortaya dipdiri bir park çıkar.

VACAREŞTİ'DE KUŞLARGelişme o kadar dikkat çeker ki, bilimsel çalışmalar başlar.  Araştırmalar yüzlerce çeşit bitki ve çiçek, 96 cins kuş saptar.  Bu yaşam zenginliğinin nereden, nasıl buraya gelip yerleştiğini kimse bilemiyor.  Renkli, cıvıl cıvıl bir ekosistem söz konusu orada.  İşin ilginci göller kentin yeraltı kaynaklarından beslendiği için su içilecek kalitede.

Bu gelişmeyi hayretle, sevinerek izleyen ve sayıları giderek artan çevre dostlarının birkaç yıl süren çabasının sonunda bu alan geçtiğimiz günlerde devletçe ulusal park ilan edildi.  Öncelikle doğanın, ama biraz da şansın bir armağanı olan bu park yepyeni bir yaşam kazanacak şimdi.

Atila Alpöge, Ekogazete, 19.6.2016  /  Yararlanılan kaynak:  Justinien Tribillon, The Guardian, 14.6.2016

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Kentler içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s