Ekogazete’nin geçmişine göz atmak, geleceğine bakmak

“Durup dururken bu da nereden çıktı!” diyeceksiniz.  Yanıtı basit.  Bu yazının size ulaştığı gün (yani 28.5.2016) Ekogazete 5 yaşını doldurmuş oluyor.  260 hafta boyunca her Cumartesi sabahı merhaba dedi.  Sizler de bu saldırıya katlandınız.  Bu durumda bir bilanço yapmak, hesap vermek, “şuyduk, bunu yaptık, şöyle oldu” demek, biraz da geleceğe ışık tutmak ödev değil midir?

Birkaç rakam verelim.  Ekogazete bu süre içinde 1.090 yazı üretmiş.  Tamamında 380.000 kadar sözcük yer almış.  Yazılar 248.250 kez tıklanmış.  Tıklama oranı yazıdan yazıya değişiyor.  Örneğin bazı yazılar 5.800 tıklamaya kadar tırmanmış.  Ama bazıları da 160 tıklamada kalmış.

Anlaşılan, yazı ekranınıza geldiğinde başlığa şöyle bir bakıyorsunuz;  ilginizi çeken bir şeyler yakalarsanız yazıyı açıyor ve okuyorsunuz.

Türkiye’yi doğrudan doğruya ilgilendiren yazılar daha fazla ilgi çekiyor.  Kentlerimizdeki hava kirliliği miktarları gibi.  Ya da ülkemizin sürdürdüğü kömür santralleri politikasından hayretle söz edip eleştiren yabancı gazete yazıları.  Bu arada işaret edelim ki, Scientific American dergisinin yarışmasına muz kabuğundan plastik yaparak katılan ve birinci seçilen genç kızımızın öyküsü tepeye vurdu.

Ayrıca kişisel boyutlu yazılar da dikkat çekiyor.  Sağlıkla, beslenmeyle ilgili bilgi, bulgu, gelişme taşıyan konular.  Öte yandan, başka ülkelerin yaşadığı büyük sorunların, ya da bunlarda devreye giren olumlu uygulamaların fazla ilgi çekmediği seziliyor.  Acaba Türkiye giderek kendi içine mi kapanıyor?

Biraz da gelecekten söz edelim.  Bir değişimin, dönüşümün başındayız.  5 yıl boyunca sürüp giden modeli bırakacağız.  Artık haftalık bir dergi gibi Cumartesi sabahları kapınızı çalmayacak Ekogazete.  Yazılar gelişigüzel düşecek ekranınıza.  Belki iki günde bir.  Belki de iki haftada bir.  Yabancı basında ne zaman ilginç bir şeyler bulursak.  Bekletmeden…  Konuları sıraya koymadan…  Yazıları daha kısa, daha öz yapmaya çalışarak…

İşte böyle.  Umarız, bu yeni yolculukta da birlikte oluruz.

Atila Alpöge, 28.5.2016

Reklamlar
Bu yazı Ekosohbet içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

7 Responses to Ekogazete’nin geçmişine göz atmak, geleceğine bakmak

 1. mine sirmen dedi ki:

  sevgili Atila emeğine çok teşekkür ederim.Sayende bilgileniyorum.yine takipçinim

 2. Cengiz.TARHAN@oecd.org dedi ki:

  Bravo, tebrik ederim. Helal olsun. Ben az tikliyanlardanim. Ama Ekogazeteye ulasabilmekten çok mutluyum.

  Sevgiyle hosça kalin

 3. Yaşar Atacık dedi ki:

  Atila bey, karşılık beklemeden yaptığınız bu çalışmayı taktir ediyorum. Teşekkürler

 4. rodemis@gmail.com dedi ki:

  Kutluyorum, teşekkür ediyorum ve nice uzun yolculuklarda birlikte olmayı diliyorum.

  iPad’imden gönderildi

 5. atuva dedi ki:

  Nice yillara. Ne enerji var sende!

 6. Ömer Garan dedi ki:

  Sayın Alpöge, Anımsadığım kadarıyla 2013 den beri yazılarınızı takip ediyorum. Kaçırdığım çok az. Tüm dünya literatürünü tarayıp bize böyle bilgiler vermek gerçekten müthiş bir şey. Bilgi çağının en güzel örneklerini veriyorsunuz. Yazılarınızın uzun olduğu kasında değilim, ama millet olarak okuma özürlü olduğumuz düşünülürse belki haklısınız. Önümüzdeki dönemde çalışmalarınız daha da ilginç olacak eminim. Emeklerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum ve yeni döneminizde başarılar diliyorum.

 7. hüseyin meral dedi ki:

  Atila Abi ,müthiş çalışmalarınla ufacık bir köyde sayende bilgileniyorum.Sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s