Geçen yıl kentlerimiz ne kadar sıcaktı?

Hani bazı kimseler iklim değişimini ve küresel ısınmayı şiddetle reddediyorlar ya! Ama 2015’in sıcak geçtiğini artık hepimiz biliyoruz. Hem de dünyanın hemen her yeri bu olguyu yaşamış. Hatta bunun son yüzyılın en sıcak yılı olduğu bile ifade ediliyor. Bir soru takılabilir akla. Tamam da ne kadar sıcak? Bunun yanıtı (bazı kentlerimiz için) aşağıdaki tabloda görülüyor.

Ama önce “sıcaklık sapaklığı” kavramına değinelim. (Sapaklık ya da anomali.) Bu kavram hava sıcaklığındaki oynamaları değerlendirip, oluşmuş günlük ya da yıllık sıcaklıkların normalden ne kadar farklı olduğunu sergilemek için kullanılıyor. Yani noktasal değerleri uzun süreli ortalamalarla kıyaslıyor. Örneğin aşağıda (bu tür konularda önde gelen) NOAA’nın (ABD’nin Ulusal Deniz ve Atmosfer Kurumu’nun) dünyanın bütünlüğünü yansıtan grafiğini görüyorsunuz.

NOAA

Bu grafik bir yılın sıcaklığının daha önceki yıllar ortalamasına göre ne kadar sapma verdiğini sergiliyor. (Fahrenhayt olarak) Görüldüğü gibi gittikçe şiddetlenen bir ısınma var.

Ünlü İngiliz gazetesi The Times uzun yıllardan beri bu konuyu kentler açısından yansıtan grafikler üretmekteymiş. 2015 yılı için de bir sergileme yapmış ve 3135 kentin yıl içinde yaşadığı en yüksek ve en düşük sıcaklıkları günü gününe sunmuş. Bunları geçtiğimiz 37 yılın ortalamalarıyla kıyaslayarak. Bu dev çalışmada kullanılan veriler arazide elde edilen ve resmi kayıtlara geçen değerler. Bazı kentlerimizin durumu şöyle.

2015 SICAKLIK

Sıcaklık bakımından şampiyon Erzurum: +%32. Orayı +%15 ile İstanbul ve +%12 ile Edirne izliyor. Diğer kentler +%2 ile +%4 arasında oynuyor. Bu arada Ankara’nın -%7 ile daha soğuk bir yıl yaşadığı anlaşılıyor. Adana da -%2 ile öyle.

Kentlerimiz bol yağış almış. Örneğin Erzurum, Ankara, Muğla, Diyarbakır, Adana eski yıllara göre %50’nin hayli üstünde yağmur ya da kar görmüş. Öte yandan İstanbul neredeyse yarı yarıya kurak bir yıl geçirmiş.

Aşağıdaki kentlere tıklayarak her birinin ilginç grafiğini görebilirsiniz. Koyu kırmızı çizgiler 2015’in bütün günleri için en yüksek ve en düşük değerleri veriyor. Arkada duran gri bant ise son 37 yılın ortalamalarını sunuyor. Böylece geçen yılın her günündeki hava sıcaklığını genel gelişmeyle karşılaştırma olanağı doğuyor.

İSTANBUL  –  ANKARA  –  İZMİR  –  BURSA  –  ANTALYA  –  ADANA  –  KONYA  –  DİYARBAKIR  –  MUĞLA  –  ERZURUM  –  EDİRNE

Bunlar bizim göz attığımız kentler.  Sistemde başka kentlerimizin de yer aldığını sanıyoruz.  Grafiğin en yukarısındaki kutuya istediğiniz kentin adını yazarsanız oranın grafiğine ulaşabilirsiniz, diye düşünüyoruz.

Atila Alpöge, Ekogazete, 30.4.2016 /  Kaynak:  K.K. Rebecca Laifeb, The New York Times, 19.2.2016.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Kentler, İklim içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s