Binaların damları hem şenlenecek, hem de işe yarayacak

Kaliforniya, Ekogazete okuyucularının karşısına olumlu anlamda, sık sık çıkan bir bölgedir.  Yeni fikirlerin yaşam bulduğu, yeni girişimlerin gerçekleştiği bir eyalet.  Bu kez San Francisco gene önderliği eline alıp anlamlı bir çevre kararına imza attı.  Bundan böyle kentte yapılacak bütün binalarda damlara güneş panelleri konulacak.  Küçüktü, yüksekti bina mı inşa edeceksiniz, çatınızda mutlaka güneş enerjisi üreteceksiniz.

DAMLARDA GÜNEŞ01

 Aslında Kaliforniya’daki bir iki kasaba ve ufak kentte benzeri uygulamalar başlamış bile. Ama San Francisco’nun girişimi büyük ve yoğun kentler bakımından bir ilk oluyor. İddialı bir kent burası. 2020 yılında elektriğinin tamamını güneşten, rüzgârdan ve dalga gücünden elde etmeyi hedefliyor.

DAMLARDA GÜNEŞ02

Kentsel ortamlarda nüfusun durmadan arttığı, yerleşmelerin tıkış tıkış hale geldiği, yoğunlukların giderek aşırılaştığı bilinen bir gerçek, ürpertici bir olgu.  San Francisco belediyesinin yetkilileri “Böylesine gelişen bir ortamda olanakları zorlama durumundayız.” diyorlar.  “Bu anlayış içinde binaların damlarına ek işlevler yükleyeceğiz.  Elektrik üretmek gibi.  Ama özellikle teraslarda yeşil alan geliştirmeye de önayak olacağız.”

Boş duran teraslarda (bahçecilik gibi) yeşil yaşam alanları yaratmanın çeşitli yararları olacağını savunuyorlar.  Kirli havayı emdirmek, ısı yalıtımını güçlendirmek, şiddetli yağmur sularını bir ölçüde tutarak sokaklarda aşırı sel oluşumunu önlemek gibi.

San Francisco bu politikasıyla gerçek anlamda öncü bir rol oynuyor.  Bununla birlikte başka büyük kentlerde de, küçük ve sınırlı da olsalar, bazı girişimlerin olduğunu biliyoruz.  Örneğin New York’ta  [Ekogazete, 10 Haziran 2012].  Ya da Paris’te [Ekogazete, 1 Temmuz 2012Ekogazete, 27 Mart 2015].

Kaliforniya’da ve San Francisco’da belli bir zamandan beri açıkça biçimlenen bu politikalar yörede yeşil ekonomi girişimlerini hızla geliştirmekte.  Ekolojiye yönelmiş şirketler bölgeye gelip yerleşiyorlar.  Diğer şirketler bile yatırımlarını yeşil ekonomiye yönlendiriyorlar.

Atila Alpöge, Ekogazete,  30.4.2016  /  Kaynak:  Madeleine Cuff, Businessgreen, 21.4.2016.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Enerji, Kentler, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s