Görsel sanatçılar da ekoloji endişesine yöneliyor artık

Konu, kendini çevre sorunlarına adamış bir avuç kişinin yaşadığı telaş ve üzüntü olmaktan çıkıyor.  Genişleyip yayılıyor, sayısız grupları da içine çekiyor.  Talancı çıkarcılara nanik çekerek, sorumsuz politikacıları suçlayarak.  Bu gruplardan biri de görsel sanatçılar.  Ürettikleri eserlerle dünyanın canına okuyan oluşum ve girişimlere tavır koyuyorlar.  Gerçekleştirdikleri yerleştirmelerle yaşanabilir bir dünyanın özlemini vurguluyorlar.  Keyif verici bir gelişme!

Geçtiğimiz yıl bu yaklaşımın iki seçkin örneğini sunmuştuk.  Birinde Brezilyalı sanatçı Néle Azevedo buzdan yaptığı yüzlerce ufak heykelciği (küresel ısınmaya gönderme yaparak) değişik kentlerin ana meydanlarında eriyip gitmeye bırakmıştı.  (Ekogazete, 21.3.2015)

BUZDAN KİŞİLER

Öte yandan Danimarkalı sanatçı Olafur Eliasson Paris’in göbeğine buzul parçaları getirmişti.  COP12 dediğimiz uluslararası büyük pazarlık sırasında “Bakın, küresel ısınma ne anlama geliyor!” dercesine.  (Ekogazete, 5.12.2015)

BUZUL

Birkaç hafta önce Fukuşima’nın göbeğinde 12 sanatçının açtığı bir sergiden de söz etmiştik.  Hatta sanatçılardan biri Türkiye asıllı idi:  Ahmet Öğüt.  (Ekogazete, 12.3.2016)

Buyurun size bambaşka bir örnek.  Sanatçının adı John Gerrard.  İrlanda asıllı.

15 yıldan beri dünyanın çeşitli köşelerinde toplu sergilere katılıyor, ya da kişisel sergi açıyor.  Baş döndürücü bir hızla.  Bu arada iki yıl önce Borusan Contemporary – Perili Köşk’teki kişisel sergisiyle İstanbul’u da selamladı.

Şimdilerde bir hayli konuşulan bir eseri “Solar Reserve (Tonopah, Nevada) 2014” adını taşıyor.  Bunda bir güneş santralına gönderme yapıyor.  Nevada çölünde işlemekte olan dev bir santral.  Araziye yerleştirilmiş 10.000 aynası var.  Bunlar güneşin konumuna göre dönüyorlar ve ışığı ortadaki yüksek bir kuleye yansıtıyorlar.  Ve bu ışınlar enerjiye dönüşüyor.  Ortada teknolojik bir başarı var.

Ama bu noktada sanatsal bir olgu çıkıyor karşımıza.  John Gerrard aslında dijital, sayısal bir sanatçı.  Solar Reserve santralında olup biteni sayısal olarak canlandırmış.  Yanı başında yer alan kalabalık bir teknik ekiple Nevada çölünde olup biteni görsel ortama dökmüş.  Santralın 24 saatini sunuyor bizlere.  Saniye temelinde.  Görsel olarak.  Ama bütün görüntüler bilgisayar ortamında canlanmış olarak.  Aynalar usul usul dönüyor ve kule parıldıyor.  Gördüklerimiz resim, fotoğraf, film değil.  Düpedüz bilgisayar çıktısı.  Üstelik Nevada çölünün çok uzaklarındayız.

Gerrard bu yapıtını New York’ta Lincoln Center’in yanındaki geniş alanda sergilemiş.  7×9 metre boyutlu bir duvarda.  Ama bu duvar LED denilen teknolojiyle aydınlanıyor ve görüntü üretiyor.

JOHN GERRARD

Halk merakla geliyor buraya ve güneş teknolojisinin başarısını tadımlıyor.  Fotoğraf çekiyor, selfilerde kendi de yer veriyor ve geleceğin dünyasını yaşıyor.  Büyük ölçüde de ekoloji düşüncesine selam ediyor.

Böyle olur da, Hollywood’un inançlı, güzel adamı devreye girmez mi?  Leonardo DiCaprio bu sanat eserini satın almış ve Los Angeles Sanat Müzesi’ne armağan etmiş.  Süresiz sergilensin ve dünya aleme geleceğe dönük mesajını versin diye.

Bu eserin Lincon Center’deki görünümünü 15 dakika boyunca yaşamak isterseniz buraya tıklayıp gideceğiniz sayfanın biraz aşağısındaki videoyu izleyebilirsiniz.

Atila Alpöge, Ekogazete, 2.4.2016  /  Kaynak:  Anny Shaw, The Guardian, 26.3.2016.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s