Ölümlerin dörtte birini çevre sorunları tetikliyor

Bunu söyleyen Dünya Sağlık Örgütü (WHO).  Yayımladığı raporda yeryüzünde bir yılda 12,6 milyon kişinin kötü çevre koşullarından öldüğünü belirtti.  Örgüt bu olgunun nedenleri arasında hava kirliliğini, içilen ve kullanılan suların taşıdığı pislik ve zehirleri, ortalığı sarıp sarmalamış olan kimyasalları ve iklim değişiminin etkilerini gösteriyor.  Özellikle bebelerin ve yaşlıların çevre koşulları nedeniyle kolayca yaşamlarını yitirdiklerini söylüyor.

Örgüte ülkelerden sürekli gelen ayrıntılı ölüm istatistiklerinin üzerinde yapılmış analizlere dayanan rapor bazı ilginç bulgular da sunuyor.  Çevresel kaynaklı olup bulaşıcı nitelik taşımayan hastalıkların neden olduğu ölümlerde ciddi bir artış gözlenmiş.  Dünya Sağlık Örgütü bu tür hastalıkları NCD diye tanımlıyor (“non-communicable diseases”).  Bu rahatsızlıklar düşük bir hızla ilerliyor ve uzun zaman sürüyor.  Örneğin, bağışıklık bozuklukları, kalp hastalıkları, kanser, diyabet, böbrek hastalıkları, Alzheimer, katarakt ve benzerleri…  Bu tür nedenlerin yarattığı ölümler yukarıda belirttiğimiz 12,6 milyonun içinde (8,2 milyonla) çok önemli yer tutuyor.

Sokaklardaki ya da evlerin içindeki hava kirliliğinin etkisi de artmakta.  Bunun gibi kimyasal maddelerin şöyle ya da böyle bulaşması giderek ağırlık taşıyor ölümlerde.

Çevre kaynaklı kalp krizleri yılda 2,5 milyon can alıyor.  Kalp hastalıkları 2,3 milyon, kanser 1,7 milyon, barsak bozuklukları 846 bin ölüme neden oluyor.

Rapor hava kirliliğinin üzerinde ısrarla duruyor;  düşük ve orta gelirli ülkelerdeki fakirliğin ve hızlı kentleşmenin ağır bedeli olduğunu belirtiyor.  Bu tür koşullar özellikle 5 yaşından küçük çocuklarda astım ve benzeri solunum sıkıntılarına, giderek ölümlere neden oluyor.  Ortaya çıkacak çevre sorunlarını umursamayan kalkınma, sanayileşme, otomobil kullanımını cesaretlendirme, sağlıksız kent yerleşmelerinin gelişi güzel artması ciddi riskler getiriyor.

ÇEVRE VE ÖLÜMLER

İshalle ilgili hastalıkların da katkısı büyük.  Dünyanın tamamında görülen 5 yaşından küçük çocukların ölümünde ishalin %20’lik bir etkisi var;  çünkü temiz içme suyuna ulaşma sıkıntısı ve sağlıklı denebilecek ortamlardan uzak kalma durumu tetikleyici rol oynuyor.

Hızla arttığı görülen kanser olaylarının büyük bölümünde çevre koşullarının imzası var.  Rapor kalp hastalıklarının %35’ini kirli hava koşullarına bağlıyor.

Bu raporun basın bildirisine şuradan ulaşılabiliyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 19.3.2016  /  Kaynak:  John Vidal, The Guardian, 15.3.2016.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Kentler, Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Ölümlerin dörtte birini çevre sorunları tetikliyor

  1. Geri bildirim: Ölümlerin dörtte birini çevre sorunları tetikliyor | Dağ Medya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s