Artık umutlu olma zamanı. Değişim başladı bile.

Çevre sorunlarına ilgi duyan, ekoloji konularına duyarlı olan bizler, genelde gergin oluyoruz.  “Dünyanın sonu geliyor” der gibiyiz.  Politik ortamdan beklenen tavır değişiminin gelmediğini düşünüyoruz.  Kendilerini politikacı diye tanımlayan güruhu durmadan suçluyoruz.  Örneğin Paris’teki COP21 toplantısı istenen sonuçları yeterince üretmedi diyoruz.  Ama yükselen bir ses var:  “Unutun politikacıları!  Önemli değil onlar.  Olumlu değişim başladı bile!” diyor.

PAUL KRUGMAN01

Yükselen sesin sahibi Prof. Paul Krugman.  2009’da Nobel Ekonomi ödülünü kazanmış değerli bir kişi.  Seçkin bir ekonomist.  Ön planda gelen bir üniversitenin öğretim görevlisi.  The New York Times’taki sürekli sütununda bakın neler demiş.  Özetleyelim.

Biliyorsunuz, şimdilerde ABD’de gündemin ana konusu başkanlık seçimi ve parti adaylarının arasındaki çekişme ve kapışma.  Cumhuriyetçi Parti’den itici, irkiltici sesler yükseliyor.  Yabancı düşmanı, ırkçı, aşırı dinci sesler…  Bunlar bir de ekoloji endişesi taşıyan görüşlere şiddetle karşı çıkıyorlar.  İklim değişimini inkâr ediyorlar, çevreci düşüncelere saldırıyorlar.  Bu gelişmeyi izleyen çoğu kişi “Bunlar ABD başkanlığını ele geçirirse dünyanın hali ne olur?” diye üzülüyor.  İnsanlık göz göre göre bir felaketin kucağına mı düşecek?

Krugman’ın mesajı hayli değişik.  Politik ortamın çalkantılarını fasa fiso demeye getiriyor.  Çünkü ve ne iyi ki, oyunun kuralları artık değişmiştir.  Temiz kaynaklı enerji devriminin içindeyiz şu noktada.  Öyle ki, bu olgu politik çerçevenin boyutlarını aşıp geçmiştir.  Kim (en aykırı görüşle bile) görev başına gelirse gelsin, gelişme sürüp gidecektir.

Çünkü oyunun ekonomik kuralları değişmiştir.  Sağdakiler iklim değişimine karşı oluşturulan programların ekonomiyi rezil edeceğini ileri sürüyorlar.  Soldakiler ise daha sert politik önlemlerin alınmasını istiyorlar.

Oysa oyun bambaşka bir ekonomik alanında oynanıyor artık.  Ünlü bir yatırım firmasının (Lazard) son rakamlarına göre rüzgâr temelli enerji üretiminin maliyeti (son 6 yılda) %61 düşmüş.  Güneş enerjisinde ise maliyet %82 azalmış.  Demek ki, köklü bir değişimi zaten yaşıyoruz şu anda.  Ekoloji temelli bir dünyaya doğru hızla ilerliyoruz.  Somut ekonomik olgular yepyeni bir düzen yaratmakta.  Yani politikacıya oturup seyretme düşüyor.  (Ülkemizde bile.)  Onların şuydu buydu diye yapabileceği bir şey yok.  O kadar!

Atila Alpöge, Ekogazete, 6.2.2016  /  Kaynak:  Paul Krugman, The New York Times, 1.2.2016.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Yenilenir enerji, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Artık umutlu olma zamanı. Değişim başladı bile.

  1. Türkan dedi ki:

    Şirketlerin doğal kaynaklara yönelmesi çok sevindirici bir gelişme. Umarım en kısa zamanda atıklarını azaltmayı ve/veya doğaya atmamayı da başarırlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s