Akdeniz can çekişmeye mi başladı?

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) geçtiğimiz günlerde yayımladığı kapsamlı bir raporda sayısız seçkin uygarlığı yüzyıllar boyu beslemiş olan Akdeniz’in ciddi tehlike içinde olduğunu vurguluyor. Burası yeryüzündeki denizlerin yalnızca %1’i, ama deniz canlılarının %4 ile %18’ini barındırıyor.  Kıyılarındaki aşırı nüfus yığılması (15 yılda %17 artmış), turizm, endüstriyel gelişme ve kirlilik canlıların yaşam ortamını giderek ortadan kaldırıyor.

Çalışmanın özelliği, şimdiye kadar bölük pörçük, dar kapsamlı ve yerel boyutlu yapılmış değişik araştırmaların yerine geniş kapsamlı ve denizin tamamını sarıp sarmalayan bir nitelik taşıması. WWF bölgedeki birçok bürosunun katkısıyla bütüncül bir çalışma yürütmüş.

AKDENİZ03

Akdeniz’deki balıkçılıkta ciddi bir kriz gözleniyor. Bu etkinlikle geçinenlere iş sağlayan 73.000 balıkçı teknesi var Akdeniz’de.  Ama hem balık sayısı azalıyor, hem de keyfine balık avlayanların sayısı katlanarak artıyor.  Sonuçta bu teknelerden çarşıya, pazara gelen balık sayısında azalma var.  Belki de bu nedenle balık çiftlikleri almış başını gidiyor.  Bunlar 1990’da 540 bin ton balık üretirken, şimdilerde üretimlerini 1,4 milyona çıkarmış durumdalar.

Son 50 yıl içinde kentleşmenin iki katına varmış olmasını bir kenara koyalım. Akdeniz’in 46.000 kilometre tutan kıyılarında turizm patlaması var.  Dünya çapındaki ülke dışı turizmin %30’u Akdeniz kıyılarına yöneliyor.  Her yıl 300 milyon kişi geliyor bölgeye.  27 milyon kişi de gemilerle tur atıyor bu sularda.

Akdeniz’in dibi de iştah kabartıyor. Bu tabanın %40 kadarı madencilik türü işletmeye açılmak üzere.  Zengin bakır, nikel, kurşun, çinko yatakları olduğu söyleniyor.  Hidrokarbon da;  örneğin gaz çıkarma işlemleri başladı bile.

Bütün bu etkinliklerin getirdiği ve getireceği ekolojik denge bozuklukları yetmiyormuş gibi, Süveyş kanalıyla ilgili olarak başlatılmış genişletme çalışmaları da bu olguya tüy dikiyor. Bugünlerde kanaldan günde 49 gemi geçiyor.  Genişletme 6-7 yıl içinde bitince günlük geçiş adedi 97’ye ulaşacak.  Tabii bunlar daha fazla pislik bırakacak arkalarında.  Daha fazla kirlenmeye neden olacaklar.  Daha fazla gürültü yaratacaklar su yüzeyinin altında.  Denizdeki yaşamı hayli zorlayarak.

WWF’in raporuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Atila Alpöge, Ekogazete, 23.1.2016 / Kaynak: Martine Valo, Le Monde, 19.1.2016.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s