Hava kirliliği beyinde de tahribat yapıyor

Sokaklarımızda, evlerimizde uçar gezer dolaşan küçük parçacıkların sağlık sorunlarına neden olduğunu biliyorduk. Solunum, damar, kalp hastalıkları, diyabet, akciğer kanseri gibi…  Özellikle PM2,5 diye tanımlanan parçacıklar gerçek baş belası.  (Yani çapları 2,5 mikrondan daha küçük olanlar.  Bunu saç telinden 30 kere ince diye de ifade edebiliriz.)  Bilimsel bir araştırma bunların ana karnındaki bebeleri bile etkilediğini saptamıştı.

Fosil yakıtlarda ısrar edilmesi, kömüre dayalı enerji santrallarına izin verilmesi, özel otomobil kullanımının hızlanarak devam etmesi, binalardaki özensiz ve gereksiz enerji kullanımı vb. kirliliğin ana nedenleri arasında sıralanıyor.

HAVA KİRLİLİĞİ

Harvard Üniversitesi’nde yürütülen yeni bir araştırma bu ciddi meseleyi beyinlerimize de taşıdı ve uzun süre PM2,5’lara maruz kalan kişilerde Alzheimer, Parkinson hastalıklarının ve bunamanın şiddetlendiğini ortaya koydu. Araştırma Environmental Health Perspectives adlı tıp dergisinin Ocak 2016 tarihli sayısında yayımlandı.  (Araştırmaya buradan ulaşabilirsiniz.)

Araştırmacılar bu çalışmada Amerika’nın kamuya bağlı sağlık sigortası sisteminin kayıtlarına eğilmişler. 50 kentte yaşayan 65 yaş ve ötesi kişilerin durumlarına bakmışlar.  Bunların yarısı 75 yaş üstü imiş.  İncelenen toplam kayıt sayısı ise 10 milyon.

Bu kişilerin arasında Alzheimer, Parkinson ya da bunama nedeniyle hastaneye ilk kez başvuranları ele almışlar. Onların yaşadıkları semt, alan ya da kesimdeki yıllık hava kirliliği miktarları ile bu rahatsızlıklara (ilk kez) yakalanma oranları arasında ilişki aramışlar.  Ve gerçekten de bir ilişki olduğunu görmüşler.  Ortaya çıkmış ki, PM2,5 miktarının bir metre küp havada her 1 mikrogram artması bu olaylar nedeniyle hastanelere ilk kez başvuruları arttıyor.  Bu oran bunaklıkta ve Parkinson’da %7’yi buluyor, Alzheimer’da %15’e yükseliyor.

Araştırmanın incelediği iki yıl boyunca 119.000 kişi Parkinson nedeniyle, 260.000 kişi Alzheimer nedeniyle, 203.000 kişi de bunaklık nedeniyle ilk kez hastanelere başvurmuş.

Bu çalışmanın bulgularına dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sorumluları kısa süreli hava kirliliği krizlerinin yanında kentlerin üzerine çöken ve yerleşip kalan uzun süreli kirliliklerin daha da kötü sonuçlar yarattığını not ediyorlar. Ve ekliyorlar:  “Unutmamak gerekir ki, geçen yüzyılın başına kıyasla günümüzün kentleri daha kalabalık ve daha yoğun.  Bu bakımdan şimdiki nesiller ileride bu tür sağlık sorunlarıyla çok daha fazla karşılaşacaklar.”  WHO, dünyamızda her yıl 7 milyon kişinin hava kirliliği nedeniyle erken öldüğünü açıklamıştı.

Ekogazete daha önce de hava kirliliğini işlemişti. Örneğin bir yazı Afyon, Batman, Gaziantep, Osmaniye, Iğdır ve Siirt’teki hava kirliliğinin olması gereken, kabul edilebilir en üst düzeyinin 5 katından bile fazla olduğunu belirtmişti.  O yazıda yer alan resmi kaynaklı veriler diğer kentlerde de durumun fazla parlak olmadığını sergilemişti.

Başka bir yazı ise ana karnında iken bile etkilenen bebelerin sorununa değinmişti.

Atila Alpöge, Ekogazete, 16.1.2016 /  Kaynak:  Paul Benkimoun, Le Monde, 9.1.2016.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Hava kirliliği beyinde de tahribat yapıyor

  1. Geri bildirim: Israrla söylüyorlar: Hava kirliliği ölüm riskini arttırıyor | Dağ Medya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.