Paris’teki iklim zirvesi ne sundu 2016’ya?

Bu dev toplantının alkışlayanı da oldu, eleştireni de. Ama galiba en sağlıklı tavır elimizde birikmiş olan olumlu verilere yaslanarak yeni atılımlara yelken açmak.  Gelin, birkaç ipucuna göz atalım.  Ama önce 2016’ya selam ederek.  2015 çıkar cambazlıklarıyla, çirkinliklerle, vahşetle bir hayli kirlenmişti.  Yeni yılın dünyamız için de, hepimiz için de umut dolu ve mutlu olmasını dileyelim.

Örgütlü toplumun yükselişi.  COP21’in en çarpıcı yönlerinden biri.  Zirvede 195 ülkenin temsilcilerinin alkışlarla onayladığı anlaşma yalnızca bu devlet temsilcilerinin ürünü değil.  Bunda örgütlü toplum kuruluşlarının büyük ve çarpıcı ağırlığı oldu.  İlk kez.  Dernekler, vakıflar, kentler, sendikalar, birkaç ekonomik sektörün temsilcileri, bilim kurumları elbirliği içinde toplantıya yüklendiler.  Daha da önemlisi yüklenmelerine izin verildi, hatta bunu yapmaya cesaretlendirildiler.

Bundan önceki zirveler bu kuruluşları dışlamaya, ötelere itmeye özen göstermişti. “Bu konu devletlerin işidir;  bizden sorulur.  Sizler uzak durun!” der gibi.  Kopenhag zirvesinin başarısızlığından ders alan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri devlet yönetimlerinin dışındaki güçleri örgütleyip devreye almaya karar verdi.  Böylece iklim değişimi olayından aşırı endişe duyan 235 örgütlü toplum kuruluşu, 2.250 kent, 150 bölge idaresi, 2.025 işyeri, 424 yatırımcı kolları sıvadı ve sesini yükseltti.  Devlet yönetimlerinin mırın kırın etmesini umursamadan, iklim değişimine karşı somut uygulamalar başlattılar.  Dünyanın dört bir köşesinde.  COP21’den önce.  Tam 11.000 adet!

COP21

Paris zirvesinde de resmi heyetlerin üzerinde büyük baskı kurdular. Toplantı aralarında delegeleri bir kenara çekip dert anlattılar, bilgilendirdiler, uyardılar.  Yorulma bilmeden.

ÖRGÜTLÜ KURULUŞLAR

Zirvede ortaya çıkan olumlu sonuçlarda büyük etkileri oldu. Bu başarıyı not eden Birleşmiş Milletler devletler dışı bu güç birliğine öncelik verme kararı aldı.  Örgütlü toplum kuruluşları 2016’da iki kez bir araya gelip yaklaşımlarını görüşüp ortak stratejiler geliştirecekler, deneyimlerini paylaşacaklar.  Biri 5-6 Mayısta Washington’da.  Öteki de 26-28 Eylül’de Fransa’da, Nantes’da.

ÖRGÜTLÜ TOPLUM KURULUŞLARI

Sergile ve utandır.  Oldukça yeni bir kavram.  Birkaç boyutu var.  Bunları teker teker ele alalım.  Bu yöntem usul usul değişik alanlarda belli bir zamandan beri kullanılıyor.  Belki de en çarpıcı örneklerinden birini OECD 2000 yılında sunmaya başladı:  PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı).  3 yılda bir tekrarlanan ve şimdilerde 65 kadar ülkenin katıldığı bu değerlendirmede lise öğrencilerinin okuma, matematik ve bilim seviyeleri ölçülüyor.  Çok hassas yöntemlerle.  Örneğin, 2012 tarihli son değerlendirmede Çin öğrencileri (her üç alanda da) birinci sırada yer alıyorlar.  Türkiye 41, 43, 44 gibi sıralarda.

PISA zamanla eğitim çevrelerinde çok önem verilen bir girişim oldu. Özellikle üniversitelerin eğitim bölümlerinde ortaya çıkan sonuçlar günlerce incelenip tartışılıyor.  PISA giderek ülkelerin eğitim sistemlerini iyileştirme çabalarında etken olmaya başladı.  Çünkü alt sıralarda yer alanları iyileştirme yapma yolunda kamçılıyor.  “Utandırarak”.

COP21 bu anlamda konum kazanacak bir araç getirdi: MRV (İzleme, raporlama, doğrulama).  Ülkeler sera gazı salımlarını sürekli kontrol edecekler (izleme), bulgularını sayısal olarak açıklayacaklar (raporlama) ve bağımsız uzmanlar bunları denetleyecekler (doğrulama).  Bu da bir ‘utandırma mekanizması’ getirecek.

Ortada başka bir araç daha var. NASA’nın bir yıl önce uzaya gönderdiği bir uydu.  Sera gazı salımlarını izleyip ölçüyor ve sonuçları rapor ediyor.  Ancak ölçüm noktasal nitelikte.  Yeryüzündeki 3 metrekarelik alana kadar iniyor.  Her saniyede 24 ölçüm yapıyor.  Yani günde bir milyon ölçüm.  Dünyanın her köşesini tarayarak.  Başka bir deyişle, devletlere “Sizin ilan ettiğiniz ölçümler doğru değil.  Sizin şu noktanızdaki salım, günler itibariyle şu kadar.” deme olanağı beliriyor.  Gene ‘utandırma mekanizması’.  (Ekogazete bu uydudan söz etmişti. Ayrıca daha fazla bilgi isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.)

Umarız, bu yeni yöntemler beklenen sonuçları verir.

Atila Alpöge, Ekogazete, 2.1.2016 /  Kaynaklar:  Laetitia Van Eeckhout, Le Monde, 25.12.2015 –  Ve diğer kaynaklar.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Paris’teki iklim zirvesi ne sundu 2016’ya?

  1. Geri bildirim: Paris’teki iklim zirvesi ne sundu 2016’ya? | Dağ Medya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s