Hava durumu başka, iklim değişimi başka

Geçtiğimiz günlerde, adeta sonbaharı yaşadık. Kışın ortasında.  Hatta ilkbahar gelmiş gibi çiçekler açmaya başladı.  Öte yandan Çin’in büyük kentlerinin çoğuna göz gözü görmez bir hava kirliliği çöktü;  okullar günlerce tatil edildi.  Bunlar ve benzerleri “iklim değişimi”nin kanıtları mı?  Bunları yaşayınca “İşte iklim değişimi kapımızda!” mı demeliyiz?  Hayır!  Çünkü ortada birbirinden farklı iki ayrı olay var.

Biri günlük “hava durumu”na işaret ediyor: yağmurdu, kardı, güneşti, fırtınaydı, hava sıcaklığıydı, nemdi…  Bunlar kısa süreli olaylar…  Etkilerini günlük yaşamda hemen hissettiğimiz, “İşte, hava raporunda söylemişlerdi!” diyebileceğimiz değişiklikler.

İklim değişimi öyle değil. Bunu dünden bugüne fark etmek söz konusu olmuyor.  Çünkü uzun bir süre içinde ufak ufak, adım adım gelişen bir başkalaşım, bir nitelik değişimi var karşımızda.

Ama genelde bu ikisini birbirine karıştırıyoruz. Örneğin bazılarımızın şöyle dediği oluyor:  “Küresel ısınma falan var diyorlardı.  Ortalığı saran görülmedik soğuğa bak.  Bunun neresi ısınma?  Uydurmuşlar!”

İklim değişimini, küresel ısınmayı günlük yaşantımızda fark etmemiz olanaksız. Hava sıcaklıklarını dünya çapında sistemli biçimde ölçüp kaydetme sisteminin başladığı 1880’den bugüne ısınmanın 1°C düzeyini bulduğunu biliyoruz.  Günlük yaşantımızda, böylesine yavaş bir gelişmenin bilincine nasıl varabiliriz?

Günlük hava durumu ve olaylarıyla, iklim değişimi arasında belli bir ilişki elbette var. Sera gazlarının sürekli salımı ve bunların yıllık miktarının sürekli artışı günlük olayları mutlaka etkiliyor.  Ama bu iki kavramı birbirine karıştırmamak gerekiyor.  Çıkarları rahatsız olduğu için iklim değişimi çabalarını baltalamak isteyenler bu iki kavramı aynı şeymiş gibi kullanıp “Efendim, hava bir ısınır, bir soğur.  Bırakın bu saçmalıkları!” diyorlar.

“İklim değişimi” yerine “iklim değişikliği” demek de ayni anlamda iki ayrı olayı birbirinin içine oturtuyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 26.12.2015 /  Kaynak:  Robin McKie, The Observer, 20.12.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s