Güneşiniz bol olsa ne yaparsınız?

Tabii, bunu hemen enerjiye dönüştürürsünüz. İklim değişimindeki olumlu yaklaşımıyla dikkati çeken Fas işte bunu yapıyor.  Büyük Sahra’nın yanında Varzazat adlı bir kent var.  “Çölün Kapısı” diye de anılan burası ülkenin sinema endüstrisi merkezi.  Yabancı şirketler de kullanıyor.  Birçok ünlü film burada çekilmiş.  Ama şimdi Varzazat yepyeni bir atakta.  Dünyanın en büyük güneş santrallarından birini kuruyor.

FAS

Projenin “Nur-1” diye adlandırılmış ilk aşaması önümüzdeki ay devreye girecek. Beş yıl sonra ise ülkenin enerji isteminin yarısını sağlamaya başlayacak.  Üstelik Avrupa’ya elektrik de satacak.  Burada oluşmakta olan santraller kompleksi dünyanın en büyük güneş enerjisi girişimi olarak kabul ediliyor.  Faslılar “Birilerinin petrolü var.  Bizimse çölümüz.  Onların şimdiye kadar övündükleri kaynak deprem geçiriyor, değerini yitiriyor.  Bizimki yükselmede.” diyorlar.

Kullanılan teknoloji bildiğimiz teknoloji değil; binaların damlarına yerleştirilen fotovoltaik paneller yerine aynalı bir sisteme dayanıyor.  Daha pahalı bir yöntem, ama güneş battıktan sonra bile enerji üretmeye devam ediyor.

Bu yaklaşımın temel yapısı şöyle: Nur-1’de 500.000 ayna var.  Bunlar bükümlü, parabol biçimli.  Her biri 20 metre yüksekliğinde.  800 sıra halinde çölde dizilmişler.  Oldukları yerde ufak ufak dönerek güneşin hareketini izliyorlar.

Önlerinden geçen ve içi özel bir sıvıyla doldurulmuş bir boru hattına odaklanmış durumdalar. Borunun içindeki sıvı 393 derece dolayında ısınıyor ve akarak bir ısı motoruna gidiyor.  Oradaki suyu buhara dönüştürüp, motoru çalıştırarak enerji üretimini sağlıyor.  Sıvı aynı zamanda ısı depolama yeteneği olan özel kumla dolu olan tanklarda ısıyı kumlara aktarıyor.  Böylece güneş battıktan sonra da buhar üretimi oluyor ve motor gece de çalışıyor.  Nur-1’de şimdilik 4 saat olan bu ek süre, daha sonraki tesislerde 8 saate çıkarılacak.  Yani gece yarısında bile elektrik üretimi devam edecek.  Sonuncu Nur-4 de bittiğinde bu sistem 580 MW elektrik üretiyor olacak.  (1 megavat = 1 milyon vat)  Bir milyon evi ışıl ışıl aydınlatacak bir enerji.

Aslında Fas şimdiye kadar enerji fakiri bir ülkeydi. Elektriğini durmadan ithal ettiği fosil yakıtlar yoluyla sağlıyordu.  Bu durum ekonomiye büyük bir yük getiriyordu.  Bu proje sayesinde ülke şimdi hem büyük bir mali sıkıntıdan kurtuluyor, hem de güneş enerjisi alanında lider ülkelerden biri durumuna geliyor.  Sırada bu zengin olanağı kullanarak deniz suyundan içme ve kullanma suyu üretme girişimi var.  Bir de yeni zenginliği Avrupa’ya ulaştırmanın altyapısı.

Atila Alpöge, Ekogazete, 26.12.2015 /  Kaynak:  Arthur Neslen, The Guardain, 26.10.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Enerji, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s