Avrupa Birliği Komisyonu yargılandı ve suçlu bulundu

Yargılayan kim? Avrupa Birliği’nin kendi kurduğu Adalet Divanı.  Suçlama ne?  AB Komisyonu mutlaka yapması gerekeni yapmamış ve halk sağlığını tehlikeye sokmuş.  Niye yapmamış?  Bunun yanıtı açık değil, ama tahmin ediliyor ki bazı firmaların aşırı baskısı nedeniyle frenlere basmış, yapması beklenen işlemi iki yıldan beri durmadan ertelemiş.  Yapmadığı ne?  Salgıbezi bozan kimyasallar hakkında bilimsel bir rapor.

SALGIBEZİ BOZUCULAR

Ekogazete salgıbezi bozan kimyasalların üzerinde bir hayli durmuştu. Bu çok önemli konuyu eğilmek isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.  Biz gene de, kısaca anımsatalım.

Tarım ilaçlarında, kozmetiklerde, şampuanlarda, sabunlarda ve benzeri özbakım malzemelerinde, ter önleyicilerde, plastik maddelerde ve bazı ilaçlarda yer alan kimyasallar var. Bunlar vücudumuza girdiklerinde yapay hormon üretip, salgıbezlerini bozabiliyor ve (obozite, diyabet, üreme sistemlerinde bozukluklar, kronik rahatsızlıklar, beyinde tahribat, sinir sistemi hastalıkları, göğüs ve prostat kanseri gibi) çeşitli sorunları tetikliyor.

Konu uzun zamandan beri sağlıkla uğraşan uzmanların ve kurumların gündeminde. Bunların neden olduğu hastalıkların kamuya ağır bir maliyeti olduğu üzerinde de duruluyor.  2012’de Avrupa Parlamentosu, AB Komisyonu’na bu sorunu inceleyip bir düzenleme oluşturması yolunda talimat vermiş.  Ve raporun en geç 2013 sonunda yayımlamasını istemiş.

Verilen hedef tarih geçmiş, ama komisyondan tıs yok. İsveç şikâyet ederek Adalet Divanı’na başvurmuş.  Bu girişimi daha sonra Fransa, Danimarka, Hollanda, Finlandiya da desteklemiş.  Ayrıca Avrupa Parlamentosu da şikâyet etmiş.

Adalet Divanı’ndaki yargılamada Komisyon “Konu karanlık… Bilinmeyen fazla…  Bilimsel araştırma yapıyoruz…  Denemeler yürütüyoruz…  Maliyet hesapları üzerinde çalışıyoruz…” gibi bahaneler sıralamış.  Üstelik yargılama sırasında ortaya çıkan bir iç yazışmada, yapılacak bilimsel (!) analizlerin kimya sektöründeki bazı firmalarla birlikte yürütülmesinden söz edildiği görülmüş.  Adalet Divanı yargıçları ileri sürülen savunmayı kabul etmemiş ve Komisyonun raporu en kısa zamanda sunmasını istemiş.

Atila Alpöge, Ekogazete, 19.12.2015 /  Kaynak:  Stéphane Foucart ve Cécile Ducourtieux, Le Monde, 17.12.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Avrupa Birliği Komisyonu yargılandı ve suçlu bulundu

  1. Geri bildirim: VERİMLİ BİR SEBZE BAHÇESİ OLUŞTURMANIN İLK ADIMI; BAHÇE PLANLAMASI | Bahçe Büyücüsü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s