Uykusuz son gece – COP21 (10.12.2015)

Toplantı başkanı Fabius dün kendine sunulan taslağı bir çalışma grubuyla gözden geçirip irdeledikten sonra bugün (Perşembe) öğleden sonra ülke heyetlerine dağıttı ve metni akşam 23.30’a kadar incelemelerini istedi. Bundan sonra toplu tartışmalar, pazarlıklar başlayacak ve belki de sabaha kadar sürecek.  Cezayir delegesi “ahlaki, tarihi, ekonomik ve ekolojik nedenlerden son adımı yarın mutlaka atmak zorundayız.” dedi.

Delegeleri zor bir gece bekliyor.

Metin 14 sayfaya kadar inmiş durumda, ki bu bir başarı. Şu anda hâlâ “köşeli ayraçlar” var, ama sayıları çok aza inmiş durumda.

Bu geceki tartışmaların odaklanacağı üç kritik tema var:

  • Gelişmiş ülkelerle ötekilerin küresel ısınmaya karşı gösterecekleri çabalarda farklılık olacağı ilkesi.
  • Küresel ısınmanın zararlarını en çok yüklenmekte olan ülkelere verilecek maddi destek.
  • Antlaşmanın temel hedefi. Bu arada ısınmayı “2C ile mi, 1,5C ile mi?” sınırlama meselesi. Bu çerçeve içinde deniyor ki “2C hedefi 10-15 yıl önce ortaya atılmıştı. Ancak geçen zaman içinde yapılması gerekenler yapılmadı. Bu yüzden 3C’ye doğru ilerliyoruz. Bu nedenle, ne kadar zor olursa olsun, hedefi indirmeliyiz.”

Bu arada gelişmekte olan ülkeler seslerini giderek daha fazla yükseltiyor ve baskı yapıyorlar. Özellikle finansman konusunda.  Zengin ülkelerin (bir seferlik değil) her yıl 100 milyar doları bir destek fonuna kaydırmalarını istiyorlar.  “Bu, 2020’ye kadar böyle devam etmeli, daha sonra da giderek artmalı.” diyorlar.  Bu sayede adı geçen ülkeler hem zararlarını kapatsınlar, hem de ekoloji temelli bir gelişme ve kalkınma yaratabilsinler.  Örneğin enerji sorunlarını çözsünler, ama fosil yakıtlara değil güneş, rüzgâr vb. gibi temiz kaynaklı enerjiye dönüşüm yapsınlar.

Tabii bir de itimat meselesi var. Eski yıllarda böyle bir finansman sözü verilmişti;  ama gerçekleşmemişti.  Ne gibi bir sistem olacak ki, bu kaynak sürekli olarak yaratılacak?  Antlaşma bu sorunun net yanıtını vermeli, deniyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 10.12.2015 /  Kaynak:  Huffington Post, 10.12.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s