Dış baskılar çok güçlü – COP21 (8.12.2015)

Toplantının salon ve odalarında didişme devam ediyor.  Ama bu oyunu oynamakta olanlar giderek artan bir baskı altındalar.  Çeşitli biçimlerde geliyor bu dürtükleme.  Örgütlü toplum kuruluşlarından, iş dünyası gruplarından ya da ülkelerden…  Resmi konumlu resmi delegeler, bakanlar ve uzmanları taviz vermek zorunda olduklarını açıkça görüyorlar.  Belki de bu durum toplantının sonunda oldukça olumlu bir antlaşma doğuracak.

Örgütlü toplum kuruluşlarından başlayalım.  Değişik ülkelerden kaynaklanmış 950 kuruluş bir eylem ağı kurmuş durumda.  Bunlar toplantının resmi delegelerinden daha fazla çalışıyor.  Çok daha kararlılar.

ÖRGÜTLÜ KURULUŞLAR

Her akşam, bağırış, çağırış ve alkışlar içinde bir ödül veriyorlar.  Günün en kötü performansını gösteren ve toplantıyı adeta baltalayan ülkelere.  Adı “Köhnelik Ödülü”.  Bugün kazananlar Suudi Arabistan ile ABD oldu.  Suudiler toplantının ilerlemesine taş koydukları için.  (Bu, onların dördüncü ödülü oluyor.)  ABD ise iklim değişimi nedeniyle büyük zarar yaşayan fakir ülkelere tazminat hakkı verilmesine karşı çıktığı için.  Ancak bugün özel bir durum belirdi ve kuruluşlar Filipinlere “Işıltı” ödülü verdi.  Toplantıda uzun süreli hedefler geliştirilmesi için yaptıkları büyük çaba dolayısıyla.

Böyle bir eylem işin eğlence tarafı gibi görünebilir.  Ama değil, etki yaratıyor.  Örneğin dün Norveç kazanmıştı köhneliği.  Ülkenin delegesi kuruluşlarla temasa geçip niye öyle davrandıklarını açıklamak zorunda kaldı.

Bu kuruluşlardan gelmiş aşağı yukarı 10.000 kişi var Paris’te.  Fırsat buldular mı ya da fırsat yaratarak resmi delegelerle buluşuyor, konuşuyor, anlatıyor, açıklama yapıyorlar.  Örneğin akşamları barlarda, kafelerde sohbet toplantıları düzenliyorlar.

Sabahları ise erken saatte, toplantı başlamadan önce kendi aralarında durum değerlendirmesi yapıyorlar.  Kim kime baskı yapacak, kim hangi ülkeye yüklenecek, ne nasıl anlatılacak anlamında.  Ayrıca internet yoluyla kendi ülkelerindeki arkadaşlarını arıyorlar, Paris’teki durum hakkında bilgi aktarıyorlar, orada yapılabilecek eylemler hakkında taktik veriyorlar.

ARNOLD SCHWARZE NEGGER

Öte yandan ünlü sinema oyuncusu ve Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger COP21 için özel olarak Paris’e geldi.  Temaslar yapıp ağırlığını koyuyor, üniversitelerde gençleri coşturan konuşmalar yapıyor.  Kaliforniya’da gerçekleştirdiklerinden örnekler veriyor.

DiCAPRIO

Gene başka bir ünlü ve başarılı oyuncu Leonardo DiCaprio da Paris’te.  Toplantılara gidip o da uyarılar yapıyor, yol gösteriyor.  Zaten birkaç yıldan beri bu konuda durmadan, azimle çalışıyor.

İki haber daha.  Rusya Başkanı Putin olumlu bir antlaşmanın ortaya çıkıp imzalanması yolunda bütün desteği vereceğini, hiçbir engelleme yapmayacağını açıkladı.  Öte yandan sigorta şirketleri ortak bir duyuruyla iklim değişiminden son derecede rahatsız olduklarını, önümüzdeki yıllarda büyük felaketler görülebileceğini, azman sigorta ödemelerinin ortaya çıkacağını, ekonomilerin aşırı zedeleneceğini söylediler.  Toplantıyı ödün verilmemiş, etken ve kontrol edilen bir sistem geliştirmeye davet ettiler.

Atila Alpöge, Ekogazete, 8.12.2015  /  Kaynaklar:  8 Aralık tarihli Le Monde ve The Guardian gazeteleri.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s