Maçın ikinci devresi başladı – COP21 (8.12.2015)

Paris’teki toplantının başkanı Fransa Dışişleri Bakanı Fabius Cumartesi günü ona teslim edilmiş olan taslak metni havaya kaldırarak salladı.  Şampiyonluk maçında kupa kazanmış gibi.  Gerçekten de maçın birinci devresi fena bitmemişti.  Ne de olsa ortada bir taslak vardı şimdi.  Ancak gözlemciler şu anda metinde hâlâ 900 “köşeli ayraç” olduğunu söylüyorlar.  Oyunun ikinci devresinde bunların temizlenmesi gerekiyor.

Bu devrede sahaya bakanlar çıkıyor.  Kapışma sırası onlarda.  Acaba 11 Aralık Cuma saat 18.00’de tertemiz bir metnin havada sallandığını görebilecek miyiz?  Toplantı o gün, o saatte bitecek.  Ve binlerce politikacı ile danışmanları geri dönüşün yolunu tutacaklar.  Ancak, antlaşma, son halini aldıktan sonra, hukuki bir süzgeçten geçecek ve Birleşmiş Milletlerin resmi dillerine çevrilecek.  Yani zamana gereksinim var.  Bu yüzden son, en son noktanın Perşembe akşamı konulması zorunlu.

OTURUM

Herkesin üzerinde anlaşacağı ve herkesi bağlayacak bir metin.  Başkan Fabius toplantıyı hızlandırıcı önlem ve yöntemler geliştirmekte.  Örneğin, gün içinde zaman zaman devreye girecek küçük bir grupla ilerlemeyi gözden geçirecek, tıkanma noktalarını çözümlemeye çalışacak.  Üstelik buradaki konuşmaları herkese duyurarak.  Toplantı kompleksinin orasına, burasına konulmuş büyük televizyon ekranlarından yayın yaparak.

Bundan önceki toplantılarda birkaç ülkenin politikacıları resmi görevli olmayanların (yani örgütlü toplum kuruluşu temsilcilerinin) bazı oturumlara alınmamasını istemişlerdi.  Ama şimdi televizyon yayını sayesinde kimin ne dediğini herkes izleyebiliyor.  Yapılan konuşmaları duymaları istenmeyen bu gruplar çok faal COP21’de.  Bayağı etkili baskı oluşturuyorlar.

ÖRGÜTLÜ TOPLUM KURULUŞLARI

Bu arada bazı büyük firmalar da bir grup oluşturarak seslerini duyurmaya başladılar.  “Sera gazı salımı 2050’ye kadar mutlaka durdurulmalı, ya da en aza indirilmeli.” diyorlar.  “Ama bu hedefe varabilmek için her beş yılda bir salınan gaz miktarları kontrol edilmeli.”  Bu çıkışı yapanların içinde Virgin, Unilever, Oréal, Marks & Spencer, Lafarge, Schneider var.

Atila Alpöge, Ekogazete, 7.12.2015 /  Kaynak:  Simon Roger, Le Monde, 8.12.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Maçın ikinci devresi başladı – COP21 (8.12.2015)

  1. armanin dedi ki:

    Bu ilginç haberleri sizle paylaşmak istedim. sevgiler Arman

    Earth on the edge : http://reports.thomsonreuters.com/susty7/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s