Gelişmeler umut veriyor – COP21 (6.12.2015)

COP21 ile ilgilenen herkesin aklında basit bir soru vardı:  “6 yıl önceki Kopenhag toplantısı tutarlı sonuç üretemeyen bir fiyasko olmuştu.  Paris ne olacak?”  Dün uzmanların sunduğu taslak metni inceleyenler iyimser görünüyor.  Evet, hâlâ tartışmalı birçok nokta var;  ama epey adım atılmış.  Şimdi önümüzdeki hafta boyunca bakanlar metni bir yerlere bağlayacak.  Ne kadar ileri gidebilecekler?  Bilinmiyor.

İnternete konulmuş taslak metin 48 sayfa gibi duruyor.  Ama (dün sözünü etmiş olduğumuz) ‘köşeli ayraçlar’ ile ‘seçenekler’ ortadan kaybolursa metin 21 sayfaya düşecek.  Bu bir başarı, çünkü Kopenhag’da delegeler 300 sayfayla boğuşmuşlardı.  Çin’i temsil eden baş danışman Su Wei şöyle diyor:  “Bu taslak sebzeleri, etleri, tuzu ve biberi, zeytinyağını falan getirip masanın üstüne koydu.  İş, gelecek hafta yemeği pişirmeye kaldı.”

Olup bitenlere bir göz atalım:

 • Petrol üreten ülkelerle ve fosil yakıt satan büyük firmalar birçok noktayı baltalamak için büyük çaba gösteriyorlar.
 • Küresel ısınmayı 2C ile sınırlama hedefini 1,5C’ye çekme yolunda genel bir eğilim var. Ancak Suudi Arabistan buna şiddetle karşı çıkıyor.
 • Ülkeler toplantıdan önce sundukları politika belgelerinde sera gazı salımı konusunda rakamlar vermişlerdi. Toplantıda bu bildirilerin kontrol edilmesi görüşü belirdi. Ama Suudiler böyle bir kontrolü da istemiyor.
 • Eskiden bir hayli aykırı tavır takınmış olan Hindistan şimdi daha ılımlı ve daha yapıcı.
 • Kopenhag’da Çin ve ABD ters düşmüşlerdi. Şimdi ise el ele beraberlik içindeler.
 • Güney ülkeleri ile kuzey ülkeleri arasında daha önce yaşanmış olan sert çatışma bir ölçüde hafiflemiş durumda. Ama gelişmekte olan ülkelere ekoloji hedefli kalkınmaları yolunda yardım yapılması esasta kabul edildiği halde, bunu uygulamaya koyacak mekanizmalar ve miktarlar hususunda somut anlaşma yok. Bu durum gerilim tetikliyor.
 • Endişe yaratan bir nokta ABD’deki politik ortamla ilgili. Meclis Cumhuriyetçi Parti’nin kontrolü altında. Gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerine bu partiden aday olanların hepsi iklim değişimi antlaşmasına şiddetle karşı çıkıyorlar. Açıkça “Bizi bağlamaz!” diyorlar. Buna karşı Demokrat Parti’nin önde gelen 10 senatörü Paris toplantısına katıldılar ve Cumhuriyetçilerle dişe diş boğuşacaklarını ifade ettiler.
 • Bu toplantının resmi boyutunun ötesinde umut verici gelişmeler de yaşanıyor. Dünya çapında oluşumlar da görülüyor. Kent belediyelerinin, firmaların, çeşitli dernek ve birliklerin önerdikleri 10.000 yepyeni proje devreye girmek üzere. Bir bakıma “Hükümetlerin şuydu buydu oyunları umurumuzda değil. İklim değişimine somut tavır alıyoruz. Ne yapmamız gerektiğini biliyoruz!” diyorlar.
 • Hollywood da kendini gösterdi. Arnold Schwarzenegger, Sean Penn, Robert Redford gibi iklim değişimi konusunda endişeleri olan oyuncular Paris’e geldiler.
 • Bu arada gösteriler de devam ediyor. İşte ikisi. Birinci toplantı binasında. Örgütlü toplum kuruluşlarının delegesi olarak gelmiş gençler tartışmaların bir noktasına tepkilerini ifade ediyorlar.

BİR GÖSTERİ

 • Öteki ise Paris sokaklarında. Onlara gülümseyen bir jandarmanın eşliğinde “Kömür öldürür!” diyerek, “İklim adaleti konusunda bahane kabul etmiyoruz!” diye seslenerek yürüyen göstericiler.

BİR BAŞKA GÖSTERİ

Atila Alpöge, Ekogazete, 6.12.2015  /  Kaynak:  Lenore Taylor ve Suzanne Goldenberg, The Guardian, 6.12.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s