Gevezelik maratonu – COP21’de bugün (30.11.2015)

İlk oturum bugün, 30 Kasımda, gerçekleşti.  COP21’e ‘gelmiş olmak için gelmiş ‘ olan devlet başkanları görüşlerini (!) açıkladılar.  3 dakikalık konuşma zamanları vardı.  150 başkan olduğuna göre konuşmaların tamamı 450 dakika tuttu.  Yani 7,5 saat.  İçlerinden çoğu daha önce dediklerini, bilinenleri tekrarladı.  Acaba ötekiler ne yaptı?  Sabırla dinlediler mi?  Yoksa uyukladılar mı?  Bilmece mi çözdüler?

Ama birkaç konuşma bomba gibi düştü.  Örneğin, Nijerya cumhurbaşkanı dünya boyutundaki küresel ısınmada 2°C eşiğini aşmamaktan söz edildiğine değindi:  “Tamam da, bizdeki ısınma 4 dereceyi geçti.  Tarımı allak bullak etti.  Büyük göçlere neden oldu.  Terörist hareketleri kamçıladı.  Afrika’nın çok yerinde durum böyle”.

Çad cumhurbaşkanı ise ünlü Çad gölünün durumunu anlattı:  “50 yıl önce 25.000 km2’lik bir alana yayılmıştı.  Şimdi küresel ısınma nedeniyle 2.500 km2’ye indi yüzeyi.  Tarımsal üretim bu ölçüde azaldı.”

Bu arada Beyaz Saray (ABD) bir açıklama yaparak 18 zengin ülkeyle ele ele vererek önemli bir girişim planladıklarını açıkladı.  “İnnovasyon Misyonu” adını taşıyan bu proje temiz kaynaklı enerji araştırma, geliştirme ve yatırım çalışmalarına ayırdıkları bütçeyi iki katına çıkaracaklar.  Böylece temiz enerjiye yüklenecekler.

Başka bir açıklama daha geldi.  Bill Gates 27 büyük yatırımcı firmayla bir araya geldiklerini ve bir fon oluşturmakta olduklarını duyurdu.  Bu firmaların arasında Facebook, Amazon, Alibaba (Çin), Tata (Hindistan) var.  Bu fon da temiz enerji girişimlerini destekleyecek.

Bunlar olurken dünyanın dört bir köşesinde çevreciler gösteriler düzenledi.  İşte bir seçki.

Atina

ATİNA

Berlin

BERLİN

Cakarta

CAKARTAKiev

KIEVKyoto

KYOTO - JAPONYAManila

MANILAMünih (Dağ tepelerindeki buzulların erimesi simgeleniyor)

MÜNİH

Porto

PORTO

Rio de Janerio

RIO DE JANEIROSeul

SEULYemen

YEMEN

Atila Alpöge, Ekogazete, 30.11.2015 /  Kaynaklar:  The Guardian ve Le Monde. 30.11.2015  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Uncategorized, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Gevezelik maratonu – COP21’de bugün (30.11.2015)

  1. Merih Yücel dedi ki:

    Urla’da biz de yürüyüş ve panel yaptık. Herkes ılık havalardan çok mutlu. Oysa onları bu güzel havaların öldüreceğini bilseler, böyle mutlu olurlar mı? Bilinç ve duyarlılık çok az.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s