“Bir kalp, bir ağaç” – COP21’de bugün (1.12.2015)

“Bir kalp, bir ağaç”.  Bu, fantastik ve muhteşem bir girişimin adı.  COP21 çerçevesinde gündeme gelip gerçekleşmiş.  Gece vakti Eiffel Kulesi’ne bakıyorsunuz.  Birden ışıklarla yazılmış adınız beliriyor kulenin üstünde.  Hemen peşinden de, kalp atışınızın temposunda yemyeşil bir ağaç görüntüsü çıkıyor ortaya.  Mesele burada kalmıyor.  Belli bir zaman sonra dünyanın bir köşesinde adınızı taşıyan bir ağaç dikiliyor.

Projeyi gerçekleştiren Naziha Mestaoui adlı bir sanatçı. Brüksel doğumlu (1975). Şimdi Paris’te yaşıyor. Mimar, ama daha çok elektroniği ve teknolojik olanakları kullanarak yerleştirme projeleri oluşturuyor. Eiffel’deki girişimi daha önce başka mekânlarda da gerçekleştirmiş.

“Sanatınla eyleme geç!” diyor.  Küresel ısınmaya karşı çıkıyor ve bu inancını sanatıyla ifade ediyor.  Ağacın, ormanların büyük önemi olduğunu vurguluyor.  Çünkü ağaçlar CO2 emerler;  bu yüzden de küresel ısınmayı kontrol altına almada kaçınılmaz yerleri vardır.

Eiffel projesinin nasıl işlediğine bakalım.  Girişimin internet sitesi şöyle.  Eğer projeyi desteklemek ve bir bağışta bulunmak isterseniz akıllı telefonunuzdan siteye giriyorsunuz.  Eiffel’i görebileceğiniz bir yerden.  Karşınıza bazı seçenekler çıkıyor.  Desteklemek istediğiniz ağaç miktarını seçeceksiniz;  sonra da bunun karşılığı olarak bağışta bulunacaksınız.  1 ağaç derseniz 10 avro.  2 derseniz 20 avro.  3 ağaca 30 avro.  Sonra da 50 ağaç = 350 €.  100 ağaç = 650 €.  500 ağaç = 3.500 €.  1.000 ağaç = 7.000 €.

Bağışta bulunuyorsunuz ve parmağınızı akıllı telefonun ekranına bastırıyorsunuz.  Bu sayede kalp atışlarınız ana merkeze gidiyor ve ağacınızın görüntüsü kalbinizin temposuna uyarak oluşmaya başlıyor.  Kocaman ve yemyeşil görünüyor.  Bir de adınız çıkıyor ortaya.

BİR KALP BİR AĞAÇ

Kalp atışı önemli.  Çünkü bu size kalbinizin yoluyla doğaya ulaşma ve onunla bütünleşme olanağını veriyor.

Ama öykü burada bitmiyor.  Seçtiğiniz ağaçlar dünyanın 7 köşesindeki büyük ormanlarda uzmanlar tarafından ekiliyor ve bakıma alınıyor.  Size bir fotoğrafı geliyor.  Bir de sertifika.  3 yıl boyunca ağacınızın / ağaçlarınızın boy atıp büyümesini izleyebiliyorsunuz.  Adı geçen yedi orman Avustralya’da, Brezilya’da, Senegal’de, Hindistan’da, Fransa’da, Peru’da ve Fildişi Sahili’nde.

29 Kasımda başlamış olan uygulama 3 Aralıkta sona erecek.  Bizim bu yazıyı hazırladığımız sırada desteklenen ağaç sayısı 50.500’ü geçmişti.

Atila Alpöge, Ekogazete, 1.12.2015  /  Kaynak:  Değişik basın organları.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Ekoloji Politikası içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s