COP21 öncesinde ev hapsi

Paris’teki iklim değişimi zirvesi başladı.  Ancak, ne yazık ki, 2 hafta önceki barbar terörizmin yarattığı aşırı ve gergin hava içinde.  140’a yakın devlet başkanı iki gün için Paris’e gelecek.  Öte yandan toplantıda binlerce kişi buluşacak.  Fransız hükümeti “Ne olur, ne olmaz!” diye alışılmadık, beklenmedik önlemler alıyor.  Bunların içinde bazı kimseler için ev hapsi bile var.

Örgütlü toplum kuruluşları toplantı sırasında uygulanacak sayısız eylem ve yürüyüş planlamıştı.  Zirvede bir araya gelecek olan politikacılarla devlet görevlilerine baskı yapmak amacıyla…  Onlara dünyaya ve çevreye sahip çıkmaları gerektiğini ifade etmek niyetiyle…  Hızla uygulamaya konulacak somut sonuçlar beklediklerini duyurmak düşüncesiyle…

COP21 İÇİN

Fransa, “Böyle bir oluşum teröristleri yeni saldırılar yapmaya davet eder!” korkusuyla bu eylemlere izin verilemeyeceğine kararlaştırdı.  Caddelerde, meydanlarda toplaşma toptan yasaklandı.  Bu gelişme örgütlü toplum kuruluşlarını çok zor bir durumda bıraktı.  Ne de olsa, aylardan beri hazırlık yapmışlardı.  Sayısız kuruluş görüşmüş, anlaşmış, el ele vermiş ve nefis bir program hazırlamıştı.  Yeni durumun sıkıntısı içinde, kapalı alanlarda düzenlenecek toplantılarla yetinmeye karar verdiler.  Bir de, başka ülkelerdeki gösterilere yüklenmeye.

Bununla birlikte, bazı gruplar yasaklamayı kabul etmeyeceklerini duyurdular.  Mutlaka bir şeyler yapacaklardı.  Direnecekler, gerekirse şiddete başvuracaklardı.  Fransa çözümü buldu:  ev hapsi.  Polis, çevreci kesimlerin içindeki radikal bazı kimselerin evlerine baskınlar düzenledi.  Aramalar, taramalar yaptı.  Hatta bazılarını kelepçeleyerek sorguya çekti.  Ve sonunda birçok gencin COP21 boyunca, yani on gün süresince evlerinden dışarı çıkmamaları istendi.  Polis kontrolü altında kalacaklar.  Gençler “Dinci manyaklarla aynı kaba konulduk.” diyorlar.

Alınan önlemler bunlarla da kalmıyor.   Büyük mağazalara girmek isteyen herkes sıkı bir üst aramadan geçiyor.  Kentin bazı ana arterleri, devlet başkanlarının gelip gittiği iki gün boyunca, trafiğe toptan kapatılacak.  Halk otomobillerini kullanmasın diye, toplu ulaşım araçları bedava oldu.  Bu da yetmiyormuş gibi, Pazar ve Pazartesi günü halkın kent içindeki gidiş-gelişlerini sınırlaması isteniyor.  Metroların, trenlerin ve otobüslerin aşırı dolu olmasını önlemek amacıyla.

Atila Alpöge, Ekogazete, 28.11.2015 /  Kaynak:  Laurent Borredon, ve Adrien Pécout, Le Monde, 28.11.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Genel Konular, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s