Yemek masasındaki tabağımıza yeni konuklar mı gelecek?

İngiltere’de devletle ilişkili anlı şanlı bir girişime göre “Çok değişik besin türlerine alışma durumundayız!” Yürütülmüş ciddi, bilimsel havalı bir çalışmaya göre mutlaka almamız gereken proteini başka türlü temin etmeye yöneleceğiz.  Biz de, beslediğimiz hayvanlar da…  Çünkü arazi ve enerji kullanımını kesin olarak sınırlandırmak zorundayız.  İyi, güzel de nasıl?  Neyle?  Adı geçen girişim adresi veriyor:  böcekler.

BÖCEKLER

Lütfen, hemen tepki göstermeyin. Böyle bir öneri getirenlerin dediklerine şöyle bir göz atalım.  İleri sürdükleri tez ve bulgular nedir, anlamaya çalışalım.

Adı geçen oluşumun adı “Waste and Resources Action Programme” (WRAP).  Ürettikleri rapor da işte şurada.

Sözünü ettiğimiz oluşum önümüzdeki 10 yıl içinde karşılaşacağımız atık ve kaynak sorunlarına eğiliyor. Öyle anlaşılıyor ki, çok ciddi bir durum var karşımızda.  Hoşlanmasak da… Sevmesek de…  “Bana ne!  Boş ver!” kaçamaklarını kullanmaya yönelsek de…  Kader adım adım geliyor.

Küresel ısınma… Görülmedik kuraklıklar…  Çılgınca yağışlar…  Yok olan ürünler…  Tarımdan kopan insanlar…  Zorunlu göçmen hareketleri…  Bir de katlanarak artan dünya nüfusu…  (Hani, “iki çocuk, üç çocuk yapın” diyen politikacılar!)  Öyleyse, durum buysa bir soru çıkıyor karşımıza.  Nasıl besleneceğiz?  Neyle?

İşte bu sorulara WRAP şöyle yanıt veriyor: “Japonya’da da, 15-20 yıl önce beslenme düzeninde Sushi’ye yönelme belirmişti.  Benzeri nedenlerden.  Şimdi artık bizler de o tür bir değişimi düşünme durumundayız.”  Öyle anlaşılıyor ki, tarımsal alandan kopup başka yerlere göçme, ekonomik nedenlerden, hızla devam edecek.

Öyleyse, böceklerin sunduğu proteine daha bir sevecenlikle bakma durumunda kalacağız.

Atila Alpöge, Ekogazete, 21.11.2015 /  Kaynak: Emma Howard, The Guardian, 5.11.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Yemek masasındaki tabağımıza yeni konuklar mı gelecek?

  1. sguz21 dedi ki:

    Reblogged this on sguz21.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s