Paris’in yaşadığı barbarlık, gündemi allak bullak etti

Antalya’daki G20 zirvesinde ele alınacak önemli konulardan biri iklim değişimiydi.  Ancak bir gün önce Fransa’da patlayan terörizm, gündemi toptan değiştirdi.  Küresel ısınma üzerinde fazla durulmadan bir kenara atıldı ve uluslararası terörizm başköşeye oturtuldu.  Belki de barbarların bu zamanlamadaki esas niyeti “Biz varız.  Ana konu biziz.  Devam edeceğiz.” demekti.  Bu olgu şimdi Paris’teki COP21’i bile etkiliyor.

PARIS COP21

Bir hafta kaldı Paris toplantısına.  40.000 kişinin katılması beklenen COP21’i erteleme gündeme geldi ilk anda.  Ancak Fransa ‘inadım inat’ diyerek erteleme düşüncesine karşı çıktı.  Doğrusu da buydu.  Toplantı planlandığı gibi yapılacak.  Bununla birlikte sınırlarda aşırı kontroller oluşturulacak.  Ülke içinde yepyeni önlemler alınacak.  Bugünlerde Paris’te ev baskınları yapılıyor.  Bazı mahallelerde silah sesleri duyulduğu söylentisi dolaşıyor.  Yetkililer yeni bir saldırının planlanmış olduğunu fark edip bunu son dakikada durdurduklarını söylüyorlar.

YÜRÜYÜŞLER

Değişik ülkelerden 130 kuruluş iklim değişimi çevresinde bir araya gelip örgütlenmişti.  Bunlar Paris’te dev bir gösteri ve etkinlikler düzenleyecekti.  COP21 öncesinde, sırasında, sonrasında.  Fransız hükümeti sokak yürüyüş ve gösterilerini toptan yasakladı.  Güvenlik gerekçesini göstererek.  Kuruluşlar ise “Terörden korkmuyoruz.  Biz bildiğimizi yapacağız!” diyorlar.  “Mesele iklim değişiminin yanında birliktelik, dayanışma ve barış!” diye ekliyorlar.  Öte yandan 150 ülkede 57 büyük yürüyüş düzenleniyor.  2.173 toplantı, gösteri benzeri olay da planlanmış durumda.  Düzenleyiciler en büyük gösteriyi Londra’ya kaydırdılar.  Birçok ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu ile adları çok bilinen müzisyenlerin buna katılacakları söyleniyor.

“Başlarım iklime, miklime!” diyen sesler de duyulmaya başlandı.  Bir yıl sonraki başkanlık seçimlerine hazırlanan ABD’de Cumhuriyetçi Parti adaylığı için yarışan bütün kişiler “Paris toplantısında ülkemizi bağlayıcı (yani sera gazı salımını azaltıcı) antlaşma istemiyoruz!” diye haykırmakta.  Bu baskının altında Obama yönetimi de ‘hık mık’ etmeye başladı.

Oysa Paris olaylarından birkaç gün önce, gene Paris’te, 60’a yakın ülkenin çevre ve enerji bakanları bir araya gelmişlerdi.  (Türkiye konuyu ciddiye alıp katılmış mıydı acaba?)  Hedef o güne kadar alt düzeydeki uzmanların zorlukla oluşturmuş olduğu 55 sayfalık antlaşma taslağını gözden geçirip toplantıya sunulacak hale getirmekti.  Bunun önemli boyutlarından biri iklim değişiminin aşırı etkileyeceği ülkelere (örneğin, Doğu Afrika ülkeleri, Senegal, Peru, Maldivler, Bangladeş, vb.) sağlanacak mali destekti.  Ancak şimdilerde kimse bu metin ne oldu diye sorgulamıyor.

Dahası var.  Toplantıya girdi olsun diye ülkelerin sunduğu politika belgeleri hayal kırıklığı yarattı.  Ana amaç sera gazı salımını dünya ölçeğinde azaltıp küresel ısınmayı 2°C ile sınırlamaktı.  Ancak politika belgelerinin analizi ısınma olasılığını 3°C olarak gösteriyor.

Kısacası, toplantının nereye odaklanıp nereye varacağı bir bilinmeyen haline geldi.  Korkulan şu:  Aşırı iddialarla ortaya çıkan Paris COP21 laga luga yapılan bir toplantı olacak ve gereksiz bir balon gibi sönüp gidecek.  Bu durum bir bakıma yeryüzünün de, gelecek kuşakların da kaderine imza atacak.  Çok kişiye göre, COP21 kaderin yol değiştireceği bir toplantı olacaktı.  Göreceğiz bakalım, ne üretecek?

Atila Alpöge, Ekogazete, 21.11.2015 /  Kaynaklar:  Simon Roger, Le Monde, 10.11.2015 – Gilles Paris ve Simon Roger, Le Monde, 13.1.2015 – Arthur Neslen ve Fiona HarveyThe Guardian, 17.11.2015 – Emma Howard, The Guardian, 19.11.2015 – Rémi Barroux, Le Monde, 20.11.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Paris’in yaşadığı barbarlık, gündemi allak bullak etti

  1. A. Ergin DUYGU dedi ki:

    Normaaal: 21 inci COP, Irak Savaşı’nın BM’de gündeme gelmesiyle bombardımanın başlaması arasında kaç sene, kaç birleşim var?

  2. selçuk taylaner dedi ki:

    Terörizm işte böylesine kullanışlı bir araçtır – tabii çıkar tanrılarının elinde! Bir anda en önemli konu arka plana atılır: “hele şu terörü bir durduralım, iklime daha vakit var!”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s