Kötü bir haber: Dünya iki rekoru birden kırdı

Bunlar olabilecek en kötü rekorlar.  İkisi de içinde olduğumuz günlerde kırıldı.  Birincisi, atmosferdeki ısınmanın “kritik 1 derece” düzeyini aşmış olması.  Öteki de, gene atmosferdeki CO2 miktarının görülmedik bir düzeye çıkması.  Milyarca yıllık dünya bu durumları ilk kez yaşıyor.  Bu ürkütücü saptamalar Dünya Meteoroloji Örgüt’ünden geliyor.  Bilim dünyasının sözünü ettiği felaket ortamına doğru koşar adımlarla ilerliyoruz.

İlk uyarı 1975 Ağustos’unda gelmişti.  Kırk yıl önce!  Columbia Üniversitesi profesörü Wallace Brœcker o tarihte kehanet sayılabilecek bir yazı yayımlamıştı.  Küresel ısınmadan söz ediyordu orada.  (Zaten küresel ısınma sözünü ilk kullanan kişi de oydu.)  Yazısında “her şey böyle giderse 2010 yılı dolaylarında havadaki CO2 yoğunlaşması, dünyanın bütününde, 400 ppm’i bulacak” demişti.  Aslında bu, tehlikeye işaret eden sembolik bir değerdi.  İşte bu düzeye geçenlerde erişmişiz.  WMO (Dünya Meteoroloji Örgütü) böyle diyor.

Aslında 2013 Mayısında 400 sınırının üstüne çıkmışız bir ara.  Ancak bu durum fazla sürmemiş.  2014’te ise, yıllık ortalama olarak, bu değere çok yaklaşmışız.  WMO 2015’in yıllık ortalamasının 400 ppm’i geçtiğini söylüyor.

Bilimsel çalışmalardan biliyoruz ki, son bir milyon yıl içinde atmosferdeki CO2 300 ppm’i hiç geçmemişti.  Örneğin, endüstri devriminden hemen önce (1820-1840 dolaylarında) 270 ppm kadardı.

Sorun burada da bitmiyor.  Küresel ısınmada da ciddi bir sıkıntı var.  Sıcaklıkların bir sistematik içinde dünya çapında ölçülmesi 1880’ne dayanıyor.  O tarihten bu yana (2015 Ekim’ine kadar) 1629 ay geçmiş.  Bu sürenin tamamı kapsayan kayıtları değerlendiren NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) aylık dünya sıcaklık ortalamalarını incelemiş.  Görülmüş ki, bunca ayın içinde en sıcak 10 ayın altısı 2015’te.  Unutmayalım ki, El Niño daha son sözünü söylemedi:  Aralığın sonuna kadar etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor.

Bilim dünyası geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakmanın koşulu olarak sera gazı salımlarını kısıtlayıp sıcaklık artışını 2°C ile sınırlamak hedefini gösteriyor.  Buradaki 2 derece endüstri devriminin başladığı tarihlerdeki atmosfer sıcaklığına eklenebilecek en yüksek (olması gereken) değeri tanımlıyor.  Yakın zamanlara kadar bu artış 0,8°C dolaylarındaydı.  Ancak şimdi öğreniyoruz ki, “1” değerine yükselmişiz bu yıl.

CO2

 

Yandaki şemalarda bu iki durumun önümüzdeki yıllarda nasıl gelişebileceği görülüyor.

Birinci şema atmosferdeki CO2 yoğunlaşması üzerine.  Mavi çizgi “hiçbir önlem almama” şıkkının bizi nereye götüreceğini yansıtıyor.

ISINMA

Kırmızı çizgide de ülkelerin Paris COP21 için sundukları politika belgesine (isterseniz taahhütname olarak kabul edin) göre gelişecek durum görülüyor.

Bilim dünyasının “mutlaka olmalı” dediği gelişme çizgisi de yeşille ifade edilmiş.

İkinci şema ise aynı gelişmelerin küresel ısınmayı nerelere taşıyacağını gösteriyor.

Ne yani, önümüzdeki yıllarda hiç de alışık olmadığımız bazı doğa olaylarını günlük olarak yaşamaya mı başlayacağız?  Sıcak dalgaları, fırtına ve kasırgalar, su baskınları, okyanusların asitleşmesi, dağlardaki ve kutuplardaki buzların toptan erimesi gibi…  Bilimsel bulgulardan biliyoruz ki, milyonlarca yıl önce deniz seviyeleri şimdikine göre kimi zaman 5, kimi zaman da 40 metre daha yüksekmiş.  Böyle bir dünyaya kendimizi uydurmamız mı gerekiyor?

Bilim dünyası çığlık çığlığa haykırıyor.  Aldıran yok.  Güle oynaya toplu bir intihara doğru yollanıyoruz.

Atila Alpöge, Ekogazete, 14.11.2015 /  Kaynak:  Stéphane Foucart, Le Monde, 11.11.2015.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s