Otomobilinizde benzin kaçağı mı var?

“Yok!” diyorsunuz. Kabul! Ancak bazı sorular takılıyor kafalara. Ünlü Volkswagen’in yaptığı sahtekârlıktan farklı başka numaralar da dönüyor mu? Sera gazı salımının ötesinde. Başka ne olabilir? Örneğin acaba otomobili satın alırken söylenmiş “şu kadar yakıt tüketir” sözü ne kadar doğru? Daha mı fazla harcıyor? Gene bir yalan mı var? Bir dergi bu konuda ciddi tutarsızlıklar yakalamış.

Derginin adı Auto Plus. Fransa’da haftalık olarak yayımlanıyor.  Otomobil dünyasının önde gelen yayın organlarından biri.  Bu dergiye otomobil düşmanlığı yakıştırma olanağı kesinlikle yok.

AutoPlus

Derginin kendi laboratuvarlarında yürütmüş olduğu bir araştırma var: Motorlar ne kadar yakıt tüketiyor?  Aşağı yukarı bütün modelleri (1114 model) elden geçirmişler.  Sonra da bulgularını firmaların ilan ettiği değerlerle karşılaştırmışlar.  Sonuç hayli şaşırtıcı.

BENZİN KAÇAĞI

Elde edilen değerlerin ortalaması alınırsa genelde %37,2 fazlalık var. Ama bazı modellerdeki fark şapka uçurtuyor.  Örneğin Peugeot’nun bir modeli için imalatçı ‘100 kilometrede 3,8 litre yakar’ demiş. Gerçek, ölçüm sonucu 6 litre çıkıyor.

Dergi bu açıdan en kötü not alanların Citroën, Peugeot ve Renault olduğunu söylüyor.  Bunlarda fark %50 ile %74 arasında oynuyor.  Alman markalarıyla Japon markalarının çok daha iyi durumda olduğunu belirtiyor araştırma.  Ama onlarda da fark mevcut.

Öte yandan yakıt tasarrufu sağladığını iddia eden hibrid modellerin konumu yürekler acısı. Bu fazlalıklara birkaç örnek verelim.  Dergiye göre, “Mercedes E 300” +%275 –  “Opel Ampera”  –  +%252, “Mitsubishi Outlander”  –  +%140  –  “Volkswagen Golf” +%135.

Dergiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Atila Alpöge, Ekogazete, 7.11.2015 /  Kaynak: Philippe Lavieille, Le Parisien, 30.10.2015  –  Le Monde, 31.10.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

 

Reklamlar
Bu yazı Teknoloji, Ulaşım içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s