Çöplük manzaralı muhteşem bir site

Böylesi de oluyor, demek ki! 13.500 konutluk lüks (havuzlu falan) ‘rezidans’ yerleşmesi yapmışlar.  Ancak hemen 400 metre ötesinde, 5 milyon oto lastiğinin üst üste yığıldığı bir çöplük var.  Sonuçta konutların yalnızca 1.000 adedine yerleşilmiş.  İspanya’da, Madrid’in hemen güneyindeki Seseña’dayız.  “Yap, sat” inşaatçı çılgınlığının muhteşem bir örneği burası.  Projeye izin veren belediye başkanı rüşvet meselesinden tutuklanmış.

Ne olup bittiğine ve de çöplüğün tehlikesine eğilmeden önce manzaraya bir göz atalım.

Bir başka açıdan:

İSPANYA 4

Bir de yakından:

İSPANYA 2

İspanya’da 1990’ların sonuna doğru bir konut furyasıdır başlamış. Bazı ülkelerde de görüldüğü gibi.  Millet ne bulursa satın almaya, inşaat sektörü de olur olmaz her yerdeki araziyi kapatıp bina yapmaya başlamış.  Kent ve devlet yöneticileri ise “Aman ne iyi!  Ekonomi iyi gidiyor!” diye el ovuşturarak ağaçtı, suydu, iklimdi gibi şeyleri umursamadan durmadan izin vermişler.  Metrekare fiyatları da akıl almaz sıçramış.  2008’deki ekonomik krize ve sonrasındaki çöküntüye kadar.

Yukarıda sözünü ettiğimiz ve El Quiñon adını taşıyan yerleşmenin öyküsü de böyle. Ancak ötesi de var.  Furya sırasında inşaat devam ederken su ve doğalgaz şebekesi göz ardı edilmiş.  “Sonradan hallederiz!” diye.

Bu konutların ilk günlerdeki satış fiyatı metrekare başına 200.000 avro imiş. Bugün (su ve doğalgaz meselesi çözümlendiği halde) 57.000 avroya düşmüş.  Böyle olduğu halde gelen giden yok buraya.  Bir ‘hayalet kasaba’ ile karşı karşıyayız.

Çöplük 2002’de başlamış. Arazinin sahibi kiralayıvermiş araziyi.  “Hop mop!” denmiş ama belediye anlaşılan göz yummuş.  Sonunda arazi sahibini çevre kirliliğine neden olduğu için 3 aylığına hapse atmışlar.  Belediye başkanı da tutuklanmış, ama davası bir türlü başlamamış.  İnşaatı yapan şirket ise Ekvator Gine’sine kaçmış.

Kentin yeni yöneticileri iç içe oldukları sayısız soruna çözüm arayışındayken bir de “Malum çöplüğü ne yapmalı?” sıkıntısıyla bunalıyorlar. Ortada çok ciddi bir tehlike var.  Bu lastikler şöyle ya da böyle alev alırsa bunu suyla durdurma ve kontrol altına alma olanağı yok.  Bir acele, toprakla kapatmak gerekiyor.  Bu da hiç kolay bir iş değil.  Öte yandan yangının yaratacağı kirli havanın ötesinde hemen yakınlardaki Madrid havaalanının uçak trafiğine kapatılması da gerekecek.

Lastikler 90.000 ton tutuyor. Ne olacak bunlar?  En iyisi ‘un ufak parçalamak’ deniyor.  Sonra da asfaltla karıştırmak.  Böyle bir malzeme yol kaplamada iyi olurmuş.  Gürültü düzeyi çok aza inermiş.  Belediye şimdi ihale hazırlığı içinde.  Lastikleri kaldırıp parçalayacak bir şirket arıyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 24.10.2015 / Kaynaklar:  Stephen Burgen, The Guardian, 16.10.2015 – David Sim, International Business Times, 24.9.2014. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Kentler içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Çöplük manzaralı muhteşem bir site

  1. Mete Akalın dedi ki:

    Helikopterle yeşil boya püskürterek koru yapabilirler kara lastik yığıntısını… Ne dersin? 3:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s