Tarım ilaçları dava konusu oluyor artık

Fransa’da tarımla uğraşıyorsunuz. Herkesin yaptığı gibi ekinlerinizi ilaçlıyorsunuz. Zamanla ağır sağlık sorunlarının içine düşüyorsunuz. Anlaşılıyor ki, kullandığınız tarım ilacında tehlikeli zehir var. Ama imalatçısı uyarı yapmamış. Dava açıyorsunuz. Uzun bir süreçten sonra yargı sizi haklı buluyor ve firmayı ciddi bir tazminata mahkûm ediyor. Gözlemciler bu davanın yankısının Fransa’yla sınırlı kalmayacağını, başka ülkelere de sıçrayacağını belirtiyorlar.

Bu öykünün başlangıcı, yıllar önceye, ta 2004’e gidiyor. Paul François küçük, kendi halinde bir çiftçi. Çoğu kişinin kullandığı bir tarım ilacını (adı Lasso) o da satın alıyor ve mısırlarına sıkmaya başlıyor.

MONSANTO-2

Ama baş dönmesi, bayılma ve kan kusma krizlerinin içine giriyor. Hafıza kaybı başlıyor. Uzun bir hastane dönemi geçiriyor, ama tam da iyileşemiyor. Bugün hâlâ çiftliğinde yarım gün zar zor çalışabiliyor. Sürekli bakım ve gözetim altında. Beyninde zedelenmeler var. Altı ayda bir MR çektirmesi gerekiyor. Meğerse kullandığı tarım ilacı zehirliymiş. İçinde ‘monoklorobenzen’ diye bilinen aşırı toksik bir madde %50 oranında yer alıyormuş. Öyle ki, bu nedenle Lasso on yıl önce Kanada, İngiltere ve Belçika’da yasaklanmış. Firma bütün bunları bildiği halde varlığını belirtmemiş ve kullanıcıları uyarmamış.

MONSANTO-1

Paul François konuyu yargıya götürüyor. Karşısına büyük Amerikan devi, gıda ve tarım şirketi Monsanto çıkıyor. Hayli zor aşamalardan geçen dava 5 yıl sürüyor. 2012’de, mahkeme bunun bir iş kazası olduğuna ve P. François’ya tazminat ödenmesine karar veriyor. Gerekçe: Firma ilaçta yoğun zehir kullandığını ve bundan dolayı bazı ülkelerde yasaklanmış olduğunu biliyordu. Bu durumu ambalajda açıklamış olması gerekirdi; oysa adeta saklamış. [Ekogazete olayın bu kadarını eski bir yazıda duyurmuştu.]

Tabii Monsanto bu sonucu kabullenmiyor ve Yargıtay’a başvurup karara itiraz ediyor. Çiftçinin ruhi sorunları olduğunu, sağlık sıkıntılarının bundan kaynaklandığını, psikiyatrik analizlerle dengesizliğinin saptanması gerektiğini ileri sürüyor. Yargıtay itirazı toptan reddediyor ve geçtiğimiz 10 Eylül’de mahkemenin kararını onaylıyor.

François benzeri sıkıntıları yaşayan çiftçilerin sesi olacak bir dernek kurmuş. 150 kadar üyesi var. Bunlar da aynı yolu izleyerek ve bu kararı örnek göstererek dava açmaya hazırlanıyorlar.

Nitekim başka bir olayın yargı süreci başlamış. Bordeaux’da bağı olan bir şarap yapımcısı 2010’da akciğer kanserine yakalanıyor ve iki yıl sonra ölüyor. Ailesi hastalığı ve vefatıyla kullandığı kimyasaldaki sodyum arsenit arasında bir ilişki olduğunu ileri sürerek uzun uğraşmalardan sonra iddiasını yargıya kabul ettirebiliyor. Bu yılın Temmuz’unda dava süreci başlıyor.

İşin acı tarafı şurada ki, bu kimyasalın tehlikesi 1955’ten beri biliniyormuş. Hatta İngiltere 1961’de yasaklamış. Ama Fransa konuyu ihmal etmiş ve adamcağız 40 yıl boyunca bu kimyasalı kullanmış bağında.

Atila Alpöge, Ekogazete, 19.9.2015 / Kaynaklar: Laetitia Van Eeckhout, Le Monde, 11.9.2015 – Laetitia Van Eeckhout, Le Monde, 7.7.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Tarım içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Tarım ilaçları dava konusu oluyor artık

  1. Geri bildirim: Tarım İlaçları Dava Konusu Oluyor Artık | Dağ Medya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s