Binlerce mikropla iç içe yaşıyoruz

“Bizim ev tertemizdir!” mi diyorsunuz? Her gün her yeri sildiğinizi, süpürdüğünüzü, her köşe bucağın tozunu aldığınızı mı ileri sürüyorsunuz? Mümkündür. Doğrudur. Ama bu çabanız yaşadığınız ortamın mantardan, bakteriden tamamen arınmış olmasını sağlamıyormuş. Araştırmacılar böyle diyor. Daha da ileri gidip, evinizde aşağı yukarı 9.000 değişik mikrobun mesken kurmuş olduğunu ileri sürüyorlar. “Onlarla birlikte yaşayıp duruyorsunuz!” diyorlar.

Ciddi bir araştırmanın sonucu bu. “Proceedings of the Royal Society B” dergisinde 26 Ağustos’ta yayımlanmış. Araştırmayı yürütenler Amerika’da, Boulder’daki Colorado Üniversitesi’nden bir ekip.

Çalışmanın çok kapsamlı olduğunu hemen söylemek gerekiyor. Araştırmacılar Amerika’nın çok değişik köşelerinde bulunan ve farklı iklim ortamlarında yer alan çeşitli yerleşmelerle ilişki kurmuşlar. Dağ tepesindeki küçük bir kasaba, tıkış tıkış kalabalık bir kent, deniz kıyısındaki tek tük evler, tarım ya da endüstri ortamı gibi. Buralarda toplam olarak 1.200 konut sakininin işbirliğini sağlamışlar.

Sonra bu evlerden toz toplanmış. Hep aynı yöntemi kullanarak, iki ayrı yerden. Bir, eve giriş kapısının dışından; bir de içerideki salon kapısından. Ama her iki kapının da pervazının üst kısmından. Bu yöntem garip gelebilir, ama bunun mantıklı bir gerekçesi var. “Pervaz üstleri temizlik yapılırken genelde ihmal edilen yerlerdir.” diyor araştırmacılar. “Buralarda hayli yerleşik, sürekliliği olan dünyalar vardır.”

Elde edilen örneklerdeki mikropların her biri teker teker incelenmiş ve DNA’ları saptanmış. Bununla birlikte eldeki örneklerin ne gibi ortamlardan geldiği de bir etken olarak ele alınmış. Örnek vermek gerekirse, evin olduğu yerin iklimi, çevredeki yoğunluk ve arazi kullanımı, binanın yaşı, konutun büyüklüğü, yerlerin neyle kaplı olduğu, havalandırma koşulları, kullanılan temizlik malzemeleri, konutta kaç kişinin yaşadığı, kadın-erkek oranı, sigara içen sayısı, kişilerin beslenme özellikleri, evdeki çiçek ve hayvanların cinsi, vb…

Ortaya çıkan sonuçlar hayli ilginç:

  • Evlerde 2.000 kadar değişik mantar var.
  • Bunları coğrafya ve iklim koşulları biçimlendiriyor.
  • Mantarlar hep dışarıdan geliyor. Elbiselerle, ya da kapıdan ve açık pencerelerden.

TOZLAR-3

  • Bakterilerin sayısı 7.000 kadar.
  • Bunların cinsini, sayısını ve özelliklerini biçimlendirenler insanlar.
  • Tek başına yaşayan kadının olduğu evlerdeki bakteriler, tek erkekli evlerdekilerden çok farklı. Demek ki, bakteriler böyle bir ayrım yapıyor.

TOZLAR-2

Kadın-erkek farklılığının iklim ve diğer etkenlerden daha ağır basıyor olması araştırmacıları çok şaşırtmış.

Akademisyenler bu çalışmanın sağladığı bulgulardan hareket ederek şimdi, konut koşullarının kişilerin sağlıkları üzerindeki etkisini incelemeyi planlıyorlar.

Atila Alpöge, Ekogazete, 12.9.2015 / Kaynaklar: Rebecca Morelle, BBC, 26.8.2015 – Pierre Barthélémy, lemonde.fr, 26.8.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynakları) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s