İklim değişimi nedeniyle sağlığımız tehlikede

“2009 raporumuzda iklim değişiminin insanlığı bekleyen ciddi bir sağlık tehlikesi olduğunu vurgulamıştık. O günden bugüne oluşan gelişmeleri gözden geçirince, şimdi, kabul edilemez bir sağlık felaketiyle burun buruna olduğumuzu görüyoruz. Oysa son 50 yıl içinde tıp alanında baş döndürücü ve olumlu gelişmeler ortaya çıkmıştı. İklim değişimi varmakta olduğu konumuyla bütün bu kazanımları silip süpürme durumuna geliyor.”

Bu saptamayı University College of London ile tıp dergisi Lancet’in birlikte oluşturduğu sürekli bir komisyon yapmış. Avrupa’nın ve Çin’in değişik üniversitelerinden katılan 45 uzmandan oluşan bu komisyon raporunu geçenlerde Lancet dergisinde yayımlamış. (Buraya tıklayarak rapora ulaşabilirsiniz.) İklim değişiminin korkutucu boyutlarına işaret eden komisyon, aslında bu gelişme frenlenir ve tersine çevrilirse önümüzdeki yüzyıl insan sağlığı açısından bulunmaz bir fırsat yakalayacaktır, diyor. Rapor şöyle devam ediyor:

Küresel ısınmanın açıkça göze çarpan boyutlarını hepimiz biliyoruz. Su baskınları, kuraklıklar, sıcak dalgaları, aşırı fırtınalar, ya da vücudumuzda artarak biriken ısı… Bunlar malum. Ama dolaylı sonuçları da düşünmek gerekiyor. Yoğunlaşan hava kirliliği gibi… Böceklerin, sineklerin taşıdığı salgın hastalıklar gibi… Binlerce insanın bir arada göç etme zorunda kalması gibi… Artan gerginliklerin yarattığı ruh hastalıkları gibi… Bunlar da iklim değişiminin ürünleri.

Olup bitenin ekonomik bedeli de çok fazla. Avrupa Birliği hava kirlenmesinin yıllık maliyetini 1.400 milyar avro olarak tahmin ediyor. Bu konuda alınacak önlemler, örneğin yalnızca sağlık alanında (hastalıkların azalması ve hafiflemesi nedeniyle) yılda 38 milyar avroluk tasarruf sağlayacaktır.

Rapor, bu saptamaları yapmakla yetinmeyip (bunun yetersiz olduğunu ileri sürerek) politika seçeneklerinin üzerinde de ısrarla duruyor. Örneğin yürümeyi, bisiklet kullanmayı teşvik etmek obozite ve diyabet sıkıntılarını azaltacaktır. Ya da kent ortamında yeşil alan sayısını ve büyüklüğünü arttırmak zihinsel sağlığa katkı yapacaktır. Öte yandan elektrik üretiminde kömürü kısıtlayıp durdurma kalp ve damar hastalıklarında olumlu sonuç verecektir.

Rapor yönetimleri, iklim değişiminin sağlık alanındaki etkilerini daha iyi inceleyip anlama yolunda yürütülecek inceleme ve araştırmaları daha çok destekleyip finanse etmeye davet ediyor. Bunun sağlık sistemine sağlayacağı getiri hayli fazla olacaktır, diyor. Başka bir önerisi de gelişmekte olan ülkelere yönelik. İklim değişiminin en fazla vurduğu ülkelerdir bunlar. Onların sağlık sistemlerini güçlendirecek önemli boyuttaki desteklere gereksinim vardır. Bunun gerçekleştirilmesi dünyanın toplam sağlık sistemine büyük katkı getirecektir.

Öte yandan eklemek gerekir ki, raporda gelişmiş ülkelere ve onların yöneticilerine yönelik belli bir eleştiri de var. Kasım sonunda Paris’te başlayacak olan dev toplantının ne üreteceği merak ediliyor. Bundan önceki benzeri toplantılar söz üretmekle kaldı. Tekrar tekrar saptanan hedeflere pek ulaşılamadı. Öyle anlaşılıyor ki, Paris toplantısı öncesinde ve sırasında hekim dernek ve birlikleri bir atılım yapacaklar, ısrarlı baskı ve kampanyalar oluşturacaklar.

Atila Alpöge, Ekogazete, 29.8.2015 / Kaynak: Paul Benkimoun, Le Monde, 23.6.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Sağlık - Beslenme, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s