Hissedilen sıcaklık 72 derece

Ekogazete’nin geçen haftaki bir yazısında geçti bu olgu. İran’daki bir kentte böylesine bir sıcaklık yaşanmış. Korku verici bir cehennem ortamı. Ancak bunda sözü edilen “hissedilen sıcaklık”tı. Termometrenin gösterdiği değer değil. Beş, on yıldan beri bu kavram hava raporlarında karşımıza çıkıp duruyor. Anlaşılan, küresel ısınmayla birlikte bu olgu günlük yaşantımızda giderek ağırlık kazanacak. Peki, nedir bu?

Buna “sıcaklık endeksi” de deniyor. 1980’lerin başında tanımlanıp kullanılmaya başlanmış. Ölçülen somut sıcaklığa havadaki nemin katkısını ekliyor. Daha doğrusu, bedenimizin yaşadığı gerçek duyguyu yansıtıyor. Vücudumuz ısınınca doğal olarak terliyor ve bu yolla ferahlamaya çalışıyor. Ter beraberinde ısıyı da bir ölçüde alıp götürüyor ve vücudun harareti azalıyor. Ancak içinde olunan ortamda nem fazlaysa terleme yeterince gerçekleşemiyor. Dolayısıyla çevre daha da sıcakmış gibi geliyor bize ve ortamdan daha fazla rahatsız oluyoruz.

Tabii tersi de doğru. Kupkuru bir iklimde sıcaklık ne kadar fazla olursa olsun insan o kadar da sıkıntı çekmiyor. Bu arada not etmek gerekir ki, itibari bir değer söz konusu; çünkü bir kişiyle ilgili olarak ağırlık, boy, giysi niteliği, kanın yoğunluğu, rüzgârın şiddeti ve benzeri özellikleri içermiyor.

Ama gene de, hava sıcaklığı ile nemin bir arada ortaya koyduğu ortam hayli önemli. Bu olgu aşağıdaki tabloda açıkça görülüyor. Örneğin hava sıcaklığı (yukarıdaki yatay değerler) 30 derece iken nem (soldaki düşey değerler) %80 ise, biz 38 derecelik bir ortamdaymışız gibi hissediyoruz.

SICAKLIK ENDEKSİ

Atila Alpöge, Ekogazete, 29.8.2015

Reklamlar
Bu yazı Genel Konular, İklim içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Hissedilen sıcaklık 72 derece

  1. meriland dedi ki:

    Terlemenin vücut ısısını korumaktaki önemi büyük. Bunun için de vücudumuzun su rezervlerinin yerinde olması gerekiyor elbet. Bu konuya dikkat çektiğin için teşekkür ederim Atila Ağabey.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s