Ufacık tefecikler, ama yarattıkları dert büyük

Bunlara “mikro boncuk” deniyor. Çapları bir milimetreden küçük. Hatta bazen bir milimetrenin binde biri kadar bile küçük olabiliyorlar. Plastikten, genellikle polietilenden imal ediliyorlar. Günlük yaşamda onlarla iç içeyiz. Kozmetiklerde, şampuanlarda, sabunlarda ve diş macunlarında çıkıyorlar karşımıza. Uzun yıllar süren araştırmaların sonunda kullanımları bazı ABD eyaletlerinde yasaklanmaya başladı. AB’de de kuzey ülkeleri Avrupa boyutunda yasaklama istedi.

MİKRO BONCUKLAR

İngilizcede ‘microbeads’ diye anılan bu katkı malzemelerinin bu kadar sık kullandığımız, üstelik sağlığımızla, öz bakımımızla yakından ilgili maddelerde ne işi var, diyebilirsiniz. Bunlar içinde oldukları maddeyi biraz daha yumuşak, biraz daha kaygan yapmaya yarıyorlarmış. Bir de çözücü, soyucu rolleri varmış. Böyle oldukları için de elimizdeki, yüzümüzdeki ölü cilt hücrelerini çözüp götürüyorlarmış. Örneğin diş macununda oldukları zaman ağzımızdaki gereksiz parçacıkları dişlerin arasından çekip alıyorlar; oldukları yerde çürümesinler diye.

MICROBEADS

Öyküyü karmaşıklaştıran, hatta dev boyutlara çıkaran bambaşka bir husus var. Bunlar günlük kullanmamızda bize hiç zarar vermiyor. Bütün araştırmalar bunu açıkça vurguluyor. Ne de olsa, elimizi, yüzümüzü hemen sonra suya tutup yıkıyoruz; dişinizi fırçaladıktan sonra ağzımızı çalkalıyoruz. Ve bu plastik hücreler çekip kanalizasyona gidiyorlar.

Zararları da işte o noktada başlıyor. Görülmüş ki, bunlar (o kadar ufaklar ki) kentlerin arıtma sistemlerindeki süzgeçlere yakalanmadan kayıp gidiyorlar ve akarsulara karışıyorlar. Denizleri, gölleri, ırmakları mesken ederek. Oralarda birikerek, dev plastik depoları yaratarak. Daha sonra da denizdeki canlıların bünyesine yerleşerek. Sonuçta, çalkalayarak ağzımızdan attığımız bu plastik hücreleri dönüp dolaşıp midemize kuruluyor.

2014’te Amerika’daki büyük göllerde yürütülen kapsamlı bir araştırma kilometrekare başına 43.000 parçacık saptamış. Daha da beteri, kent yakınlarındaki sularda bu rakam 446.000’e yükseliyormuş.

Kanada geçtiğimiz günlerde yasaklama yapan ya da yapmakta olan ülkelerin kampına katıldı ve içinde bu tür mikro boncuk olan maddelerin yapımını, ithalini ve satışını yasaklama kararı aldı. Öte yandan bazı firmalar (Unilever, Colgate-Palmolive, Procter & Gamble, Johnson & Johnson, Oréal) örnek bir duyarlılık göstererek yasaklamaları beklemeden bu anlamdaki üretimi durdurdular, ya da durdurma hazırlığı içindeler.

Atila Alpöge, Ekogazete, 22.8.2015 / Kaynak: Natasha Geiling, ThinkProgress, 7.8.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Denizler - Irmaklar, Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Ufacık tefecikler, ama yarattıkları dert büyük

  1. Geri bildirim: Mikro Boncuklar | yeşil olan ne varsa

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s