Gele gide enerji üretecek

Bir İngiliz firması ülkenin batısındaki Bristol’de denizin altına bir kilometrelik bir sistem yerleştirmeyi ve oradaki güçlü gelgitten enerjiye elde etmeyi planlıyor. Hem de hayli ucuza. Teknolojik tasarımı Oxford Üniversitesi’nin Mühendislik Bilimleri bölümü gerçekleştirmiş. Girişimin en önemli yönlerinden biri balıkların yaşam düzenini hiç rahatsız etmemesi, ortama usulca ayak uydurup yerleşmiş olması. Projenin maliyeti 200 milyar avro.

Tasarımı ve işleyişini anlamak için diyelim ki, denizin altında bir çit var. (Aşağıdaki çizimde görüldüğü gibi.) 30 metreden az bir derinlikte.

GELGİT SANTRALI

Gelgit hareketi sırasında bu çit yatay olarak dönüyor. Balıkların güvenliği açısından olumlu bir çözüm bu. Çünkü ölümlere neden olabilecek pervaneler, bıçaklar yok ortada. Çit döndükçe enerji üretiyor. Sonuçta bir kilometrelik çit 30 megavatlık, yani 30.000 evi besleyecek enerji yaratacak. Bu girişimi başlatan firmanın (Kepler Energy) sorumluları “Çiti 10 kilometreye çıkarsak 300.000 eve enerji sağlarız.” diyorlar. Ayrıca ekliyorlar: “Çözüm yalnızca gelgite bağlı değil. Güçlü akıntısı olan ırmaklarda da aynı sonucu elde edebiliriz.”

Bütün bunlar akla İstanbul Boğazı’ndaki sınırsız enerjiyi getiriyor. Niye bu güçlü akıntı enerji kaynağı olmasın ki? Boğaz akıp dururken, acaba bizler de bakıp duruyor muyuz bu akıntıya?

Atila Alpöge, Ekogazete, 15.8.2015 / Kaynak: Alex Kirby, The Guardian – Climate News Network, 7.8.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Enerji, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s