Çok az suyla duş yapmak mümkün

Duş yapmak için banyoya girdiniz. Sıcağıyla soğuğuyla suyu açıp ısı ayarını yaptınız. Su sürekli akmaya başladı; siz de keyfinizce yıkandınız. Kaç dakika sürdü acaba? Amerika’da sabunlanmalı duş olayı ortalama 7-8 dakika sürüyormuş. Acaba siz ne kadar su kullanıyorsunuz? Yirmilerindeki üç gencin Kaliforniya’da oluşturduğu bir girişim su kullanımını %70 azaltıyor. Duşun suyu saçan başlığını yeniden tasarlamışlar.

Burada havacılık ve uzay teknolojisinden yararlanmış bir yenilik söz konusu. Gençler bu proje üzerinde 5 yıl çalışmışlar. Geliştirdikleri duş başlığını bir yıl boyunca Apple, Google gibi firmaların laboratuvarlarında ve Stanford Üniversitesi’nde denemişler. Sonuç yüzde yüz başarılı. Sonunda “Nebia” adını verdikleri bir şirket kurmuşlar ve konuyu bir internet sitesinden kamuoyuna duyurup destek istemişler. “Gelin, hep birlikte su tasarrufu yapalım! Böylelikle doğal kaynaklarımızı daha fazla koruyalım.” demişler

NEBIA-1

Bildiğiniz gibi, Kaliforniya son yıllarda çok ağır bir kuraklık ve su krizi yaşıyor. Bunun etkisiyle olsa gerek, projeye yönelik şaşırtıcı bir destek fırtınası başlamış. Duyurudan sonra, birkaç saat içinde 100.000 dolarlık destek gelmiş. Katılım iki gün içinde 1,5 milyon dolara varmış. Bazı önemli şirketlerin patronları bile bu destek kervanına katılmış. Girişim New York Times, Time, CNBC, Wired gibi basın-yayın organlarında söz konusu olmuş durumda. Gençler artık seri üretime başlayacak durumdalar.

Nebia şirketinin kullanıma sunmaya hazırlandığı ve Nebia adını verdiği bu başlığın özelliği ne? Alışılmış başlıktan niye farklı? Yanıt basit. Nevia gelen suyu atomize ediyor. Yani büyük basınç altında mikron boyutunda milyonlarca küçük zerreciklere dönüştürüyor. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi.

NEBIA-2

Normal duşta suyun büyük bir bölümü vücudumuza değmeden akıp gider. Nebia, anlatıldığına göre, suyu kendi halinde salıp akıtmıyor, vücudu hedefliyor; suyu püskürtüp bedenin her bir yerini sarıp sarmalıyor. Kişi adeta yoğun bir su buharının içine girmiş gibi oluyor.

Gözlemciler Kaliforniya’da her evin bu yeni başlığı kullandığı zaman yılda 757 milyar litrelik su tasarrufu olacağını vurguluyorlar. Bunun yaratacağı kazanç da 4 milyar dolar kadar.

Buraya tıklayarak Nebia hakkında daha fazla bilgi elde edebilir, hatta birkaç video da izleyebilirsiniz.

Atila Alpöge, Ekogazete, 15.8.2015 / Kaynak: Le Monde, 14.8.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

 

Reklamlar
Bu yazı Su içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Çok az suyla duş yapmak mümkün

  1. Ekrem dedi ki:

    Maalesef tutmaz. Şöyle ;
    Genelde erkekler bir kez saçı,bir kez de bedeni şampuanlayarak 5 dakikada duştan çıkar. Sorun uzun Saçlı kadınlarda. Sadece saç için 2 kez şampuan bir kez saç kremi kullanıyorlar. Saç durulamaları 5 dakika sürüyor.
    Bu atomize püskürtme şimdide bazı duş başlıklarında var. Maalesef kadınların saçlarını yeterince durulamıyor.
    Susuzluk tehlikesini düşünen insan kısa saç kullansın,saçını bir kez sabunlasın:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.