Ne yediğinizi bilmek mi istiyorsunuz? Buna hakkınız yok!

“Yıllardan beri dırdır ediyorsunuz ve besin ürünlerinin nasıl yetiştiği hakkında bilgi hakkınız olduğunu ileri sürüyorsunuz. Size ne? Bir takım kocaman firmalar yüzlerce uzmanları ve laboratuvarları yoluyla yiyecek üretiyorlar. Sizin için! Beslenesiniz diye! Onlardan daha mı iyi bileceksiniz?” Bu tavır Amerikan Temsilciler Meclisi’nin geçen günkü oturumunda kesinleşip resmileşti. Bundan böyle bir yiyeceğin nasıl yetiştiği etiketinde açıklanmayacak.

Uzun zamandan beri bir çaba sürüp gidiyordu. Örgütlü toplum kuruluşları, çevreci topluluklar ve tüketici dernekleri uğraşıp duruyorlardı. “Bir yiyecek maddesinin oluşumunda genetiği değiştirilmiş madde (GDO) devreye girmiş midir? Bu bilgi etikette mutlaka gösterilsin!” diye. Öyle ya, bazı kimseler çeşitli nedenlerden GDO’lu yiyeceği sistemlerine almak istemeyebilirler. Basit bir tercihtir bu. Bu soruyu sormak bir haktır. Politikacılardan gelen yanıt son derecede kesin: “Sana ne!”

Demek ki, tarım ve yiyecek endüstrisinin güçlü lobisi bu kavgadan başarıyla çıkmış. Tutuculuğu, bağnazlığı ve bir takım çıkar gruplarıyla içli dışlı olmasıyla tanınan Cumhuriyetçi Parti’nin seçilmişlerine Demokrat Parti’nin bir takım ağababaları da katılmış bu oylamaya.

Adı geçen dev endüstri her türlü kamuoyu aracını sürekli olarak kullanarak “GDO masumdur, iyidir, yararlıdır!” propagandasını yürütüyor. Son rakamlara göre endüstri propaganda amaçlı 100 milyon dolar harcamış. Nitekim ‘Hayır’ oyunu savunan milletvekillerinden biri şöyle demiş Meclisteki konuşmasında: “İsteneni yaparsak, yiyecek maddelerinin fiyatı durup dururken artacak. Ne gerek var? Derdimiz fiyat artımı değil, milleti uygun fiyata beslemek.” Oysa biliniyor ki, ABD’de paketlenmiş yiyecek maddelerinin %80’i GDO’lu.

Üstelik Dünya Sağlık Örgütü’nün kanser yaratabildiğini vurguladığı bir madde bu ürünlerde kullanılıyor.

Öte yandan yapılmış kamuoyu araştırmaları gösteriyor ki, Amerikalıların ezici çoğunluğu “Ne yediğimizi bilelim. Bilgiyi etiketlere koyun! Bunları yeriz yemeyiz, bize kalmış bir karar!” diyor.

Atila Alpöge, Ekogazete, 8.8.2015 / Kaynak: Stéphane Lauer, Le Monde, 24.7.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme, Tarım içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s