Tarım kentlere yerleşmeye başladı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, dünya çapında üretilen gıda maddelerinin %15’i artık kentlerin içinden geliyor. Kent tarla ve çiftlikleri şu anda 700 milyon kişiyi besliyor. Yani dünya kent nüfusunun dörtte biri yerleşmelerin içinde oluşmuş tarım alanlarından besleniyor. Kentleşmenin büyük bir hızla geliştiği bilindiğine göre, ileri yıllarda kentlerden beslenme oranı bir hayli artacak, demektir.

Kentsel yerleşmelerin hemen yanı başında ya da içinde yiyecek maddesi yetiştirme girişimlerinin yüzlerce örneği var. Birbirinden farklı atılımlar, yaklaşımlar, denemeler… Milano Belediye Başkan Yardımcılarından biri olan Maurizio Baruffi şöyle diyor: “Geleceğin ekoloji endişesi taşıyan kentlerini geliştirmeye yiyecek üretme politikasından başlayacağız.”

Gelin, dünyamızın çevresinde şöyle bir turlayalım ve bazı çabalara kısaca göz atalım. Sonra da, tıklayarak gidebileceğimiz bir kentler listesine bakalım.  Bunların her birinde en az 10 adet kentsel çiftlik yer alıyor.

  • Berlin’de terk edilmiş bir malt fabrikasının damında bir “akuaponik” projesi var. Yani büyük bir havuz oluşturulmuş; bunda balık yetiştiriliyor. Zamanla kirlenen su temizleme amacıyla emiliyor. Bu işlem sırasında su, havuzun hemen bitişiğindeki ekili alana veriliyor. Temizlenen su havuza geri aktarılıyor. Bu işlemden ortaya çıkan atıklar ise bitkilere besin oluyor.       Bu döngünün gerçekleştiği projenin adı “Frisch vom Dach”.
  • Montreal’de 12 yıldan beri sürüp giden ve giderek genişleyen bir proje var. Değişik gruplar damlarda ya da bahçelerde ekim yapıyor. Amaç besin yetiştirmeyi kentin içine getirmek…       Sağlıklı beslenme olanakları sınırlı olanlara yardım etmek… Kenti yeşillendirmek. Projeye mahalle örgütleri, okullar, işyerleri, yaşlı evleri vb. katılıyor.       Bu girişim bilgi birikimini ve çeşitliliği sağlamak için (Küba, Senegal, Meksiko, Mali, Fas gibi) değişik ülkelerdeki benzeri kuruluşlarla işbirliği yapıyor. Adı: Alternatives’ Feeding Citizensip.
  • Peru’da geleneksel tarımı koruyup kollamak amacı taşıyan bir dernek hem ağaç dikiyor (şimdiye kadar 10.000 adet), hem de doğal tohumları saklayıp kullanıma açmak maksadıyla “Yaşayan Tohum Bankası” işletiyor: Girişimin adı Camino Verde.
  • Canberra’da (Avustralya) “Canberra City Farm” 15-20 örgütlü toplum kuruluşunu bir araya getirip bir eylem birliği kurmuş. Hedef: Kentsel tarım. Bilgilendirmek… Girişimleri cesaretlendirmek… İpuçları vermek… Yönlendirmek. Amaç:       Endüstriyel besin sisteminin yarattığı tadını yitirmiş, bol ilaçlanmış, kalitesi gitmiş, sağlıklı oluşu kuşkulu, gittikçe uzaklardan sevk edilen, bu yüzden de büyük ulaşım maliyetlerinin fiyata bindiği düzene bir seçenek yaratmak. Bu girişim ayrıca, insanlara kendi besinini yetiştirme zevkini vermek, organik tarımı canlandırmak, sera gazı salımını azaltmak, daha sağlıklı bir yaşam kültürü geliştirmek gibi amaçlar da taşıyor.
  • Austin’de (Texas, ABD) bisikletliler devreye girmiş.       “Compost Pedallers” adlı örgütlü toplum kuruluşu programa katılmak isteyen evlere özel çöp kutuları dağıtıyor. Halk bunlara gübre olabilecek organik atıklarını koyuyor. Kuruluşun bir de bisikletliler kadrosu var. Bunlar belli gün ve saatlerde evlere uğrayıp çöpleri topluyor, kutuları temizleyip ev sakinlerine geri veriyor ve elde ettikleri atıkları belli bir programa göre kent içindeki ya da yakınındaki tarımsal alan ve bahçelere teslim ediyor. Gübre yapıp kullansınlar diye.
  • Nairobi’de (Kenya) “Mazingira Institute” kent tarımına başlamak isteyenlere eğitim veriyor. Bugüne kadar 3.000 kişiyi eğitmiş.
  • Tokyo’da “Pasona O2” yapıların içinde ya da duvarlarında bitki yetiştiriyor. 3 dakikalık bir videoda bu çalışmaları izleme olanağı var.
  • San Diego’da “SoCal Urban Farms” adlı kentsel çiftlik de düşey bahçeler geliştiriyor.

İlginç girişimlerin yer aldığı bazı kentler de şöyle:

Berlin  –  Boston  –  Şikago  –  Mexico City  –  Mumbai  (Hindistan)  –  New York  –  Paris  –  San Francisco  –  Tokyo  –  Washington DC.

Atila Alpöge, Ekogazete, 1.8.2015 / Kaynak:  Danielle Nierenberg, Food Tank bulletin, 20.7.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağıoldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Bu yazı Kentler, Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s